Projektový den - "Den Země" 2015

 

Projektový den – DEN ZEMĚ (duben – květen 2015)

Ve škole probíhal projekt v terénu /okolí Loun (den upřesnilo vedení školy, jednotný pro všechny). Projekt byl celoškolní, krátkodobý, v rámci všech předmětů  

Informace pro motivaci žáků

Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22. dubna. Tento svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti, 21. března, a oslavovaly příchod jara. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek, upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. Historie vyhlášení tohoto dne sahá do roku 1969, kdy především John McConnell začal volat po vzniku mezinárodního dne Země a v rámci těchto snah vytvořil i vlajku Země. První Den Země byl slaven v San Francisku. Tato oslava byla pravděpodobně zamýšlena nejen jako ekologicky zaměřený svátek, ale i jako levicově orientovaný happening bojovníků proti válce ve Vietnamu.[zdroj?] Kampaň s tímto svátkem spojená si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Cílem bylo zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie. Tato akce měla velký ohlas zejména mezi studenty. Pro první oslavu dne 22. dubna 1970 byl zvolen den 100. narozenin Vladimíra Iljiče Lenina. OSN začala tento svátek slavit o rok později (1971). V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země.

Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

Vznik tohoto svátku se datuje do roku 1970, kdy 22. 4. proběhla první kampaň pod názvem Den Země ve Spojených státech amerických. Tato kampaň žádala zvýšit energetickou účinnost a hledat obnovitelné zdroje energie, recyklovat materiály a odpady, vyloučit z používání chemikálie a odpady, které ničí ozónovou vrstvu Země atd.

Kampaň, která měla za cíl prosadit otázku ochrany životního prostředí do politické diskuse a podpořit veřejný zájem o tuto problematiku, inicioval americký senátor Gaylord Nelson za podpory ostatních amerických politiků. Akce se v roce 1970 zúčastnily milióny občanů USA, a to zejména studentů základních, středních a vysokých škol. Kampaň měla nebývalý ohlas a dala vzniknout tradici oslav Dne Země - 22. dubna/mezinárodního svátku životního prostředí.

V roce 1990 se k americké tradici připojil zbytek světa. 200 miliónů lidí na celém světě ze 140 zemí znovu dokázalo, že se zajímají o ochranu životního prostředí na Zemi. Zprávy z celého světa informovaly o pochodech, soutěžích, koncertech, festivalech, ekotrzích, úklidových akcích a jiných aktivitách na 3 600 místech a ze Dne Země 1990 se tak stala největší veřejností organizovaná aktivita v historii. Akci Den Země podporuje celá řada významných organizací, osobností, vědců i politiků.

Od roku 1990 je 22. duben jako světový svátek životního prostředí slaven i v České republice.

Největší význam Dne země spočívá v tom, že umožňuje i té nejmenší organizaci a jednotlivcům zařadit svůj malý příspěvek k péči o životní prostředí do celostátního a celosvětového kontextu. Den Země umožňuje spojit síly k výraznějšímu oslovení široké veřejnosti i představitelů politické i ekonomické moci ve jménu ochrany přírody a životního prostředí. Každým rokem takto probíhá velké množství akcí, do kterých se stále více zapojují vedle nevládních organizací zejména školy, místní a státní úřady, místní samospráva a velké množství jednotlivců.

Projektový den – Den  Země, třída 1. B

Den Země – 14. 5. 2015

Poznávací výlet vlakem do Jimlína a pěšky zpět do Loun.

Ráno jsme se sešli před školou. Všichni byli vzorně připraveni a vybaveni na poznávací výlet. Seběhli jsme k vlaku, do kterého se vešly čtyři třídy z naší školy.      Čekala nás opravdu krátká cesta vlakem, po sedmi minutách jízdy jsme vystupovali. Ihned na nádraží jsme našli rozcestník turistických tras a zjistili jsme, že naše trasa je značena modrou barvou – Louny (U vodárny). Po tomto zjištění začal závod, kdo rychleji najde další modrou značku. Po cestě jsme poznávali rostliny, které upoutaly naši pozornost. Pokud jsme nějakou květinku neuměli pojmenovat, vzali jsme si na pomoc chytrou knihu Průvodce přírodou.       Ochrany přírody jsme se chopili ihned, když jsme z cest a cestiček odstraňovali hlemýždě. Malí ochránci byli velmi všímaví. Pozorovali brouky, motýli, pavouky, dokonce jejich zraku neušla mrtvolka ropuchy. Jsou to malí badatelé, píditelé. Našim zvědavým pohledům neunikli ani zemědělci, kteří na poli stříkali polní plodiny. S jejich traktorem jsme se dokonce vyfotografovali. Další zajímavou věcí pro nás bylo střídání zeleného obilí a žluté řepky, vytvářelo na polích barevné pruhy. Celou cestu jsme měli krásný výhled do krajiny. Pojmenovali jsme kopce Českého středohoří, elektrárnu Počerady, Ejemovu chatu na Stříbrníku – Červeňáku, Louny s chrámem sv. Mikuláše, Hazmburk. Při přechodu lávky nad silnicí jsme počítali auta. Nakonec jsme si uklidili okolí naší školy.

Fotogalerie:

Celou cestu byli malí píditelé veselí a chtiví poznání. Zaslouží si velikou pochvalu.

 

 

Jana Bitnerová a děti z 1. B

Projektový den – Den  Země, třída 3. B

Hodnocení projektového dne

       Den Země spojený s Dnem rodin se nám velice vydařil. Zúčastnilo se ho 18 dětí, já, paní asistentka, 8 maminek (p. Houšková, p. Hodková, p. Štorchová, p. Vitmayerová, p. Novotná, p. Šrůtová, p. Vostrá, p. Štorchová ), 2 tatínkové (p. Houška, p. Mráček) 1 dědeček a 1 babička - Snopkovi.

       Děti byly ukázněné, chovaly se vhodně a navzájem si pomáhaly, dodržovaly pravidla silničního provozu i bezpečnosti při pohybu okolo ohně a opékání dobrot, při prolézání hasičského auta i při hraní na dětských prolézačkách. Nezbývá mi nic jiného, než je pochválit.

       Dospělé bych také chtěla pochválit a poděkovat za milou společnost v tento den. Také bych chtěla poděkovat za upečené dobrůtky : kremrolky, linecké kytičky a půlnoční perník J…vše bylo vynikající.

       Zvláštní díky patří celé rodině Houškových a babičce a dědovi Snopkovým za skvěle zorganizované přípravy tohoto dne a prostory ve Vršovicích.

      Ještě jednou všem velké díky a budu se moc těšit na další společnou akci.

 

Fotografie z tohoto dne jsou umístěny na rajče.net, ke kterému dostali rodiče vstupní hesla.

 

Zapsala : Veronika Nipauerová

Projektový den – Den  Země, třída 4. B

Hodnocení projektového dne

DATUM: 14. 5. 2015

Ve čtvrtek jsme konečně vyrazili do Cítolib. Cestou tam žáci počítali počet projíždějících aut. Při první zastávce měli za úkol číslo zaokrouhlit a od spolužáků zjistit další údaje. Zaokrouhlená čísla jsme sčítali a tak zjistili hustotu provozu na komunikaci do Cítolib.

Další zastávku jsme udělali na začátku cesty do Bažantnice. Žáci si vzali dalekohledy a lupy. Pozorovali živočich a rostliny na poli.

Na konci této cesty jsme zasázeli semínka slunečnice. Možná tam budou dělat ozdobu celé léto.

Hlad nás přinutil k rychlejší chůzi, abychom se dostali k rybníku, kde na nás čekala pergola s lavičkami.

Zde jsme se nasvačili a dokončili úkoly z předešlých stanovišť. Sluníčko svítilo a tak nám zpříjemnilo pozorování života u rybníku.

Následující úkolem byl odhad vzdáleností. Indiánskou technikou měřili žáci výšku stromu. Jednotky délky procvičovali měřením obvodu kmene, koruny.

Pracovní list uzavřeli vzkazem pro svůj strom.

Poslední úkol byla orientace v prostoru. Žáci plnili zdatnost během v neznámém prostředí dvou alejí.

Při návratu jsme se zdrželi na dětském hřišti a také nákupem nějaké maličkost.

Do školy jsme se vrátili v půl jedné.

                                                                                                                                                                          MARIE RAMBOUSKOVÁ

Projektový den – Den  Země, třída 5. B

     Dne 6. 5. 2015 se žáci třídy 5. B s třídní učitelkou  J. Nipauerovou a vychovatelkou   I. Linajovou  vydali  vlakem do Libochovic. Cesta  byla velice příjemná, pozorovali jsme okolní krajinu, která  je obzvláště v této roční době nádherná.  

       Po příjezdu na hlavní nádraží  jsme došli k řece Ohři, kde stojí malá vodní elektrárna, která prošla v roce 2005 rekonstrukcí. Zde se nás ochotně ujal pan Čmejla, který nás provedl elektrárnou, ukázal nám turbíny a vysvětlil funkci dalšího zařízení. Na fotografiích jsme mohli porovnat, k jakým změnám došlo při rekonstrukci. Návštěva vodní elektrárny byla velmi vhodným doplněním učiva předmětu Přírodověda. Vždyť život bez elektrické energie si dnes neumíme ani představit. A její výroba ve vodních elektrárnách je levná a nezatěžuje životní prostředí.

       Po zajímavé exkurzi jsme šli podél slepého ramene řeky, kde jsme obdivovali zachovalou krásnou přírodu s labutěmi a divokými kachnami. Prošli jsme zámeckým parkem . Tam nás zaujaly  již staré a vzrostlé stromy s obrovskými korunami. Došli  jsme až k libochovickému zámku a prohlédli jsme si park, který je vytvořen ve francouzském stylu. Tam jsme si prohlédli pávy, kteří jsou již dlouhé roky  jeho součástí .

      Následovala  procházka městem a občerstvení. Děti se s chutí zakously do krajíce chleba, který jim přichystala na cestu maminka. Nikdo neodolal ani kopečku zmrzliny.

    Spokojeni a plni nových dojmů jsme došli na nádraží a cestovali zpět vlakem do Loun. Myslím si, že jsme společně prožili krásný Den Země.

Fotogalerie:

 

                                                                                                                                       Zpracovala: J. Nipauerová

Projektový den – Den  Země, třída 6. A

Ve čtvrtek 14. 5. 2015 proběhl v rámci projektového dne Den Země výlet třídy 6. A do Žerotína, Bílichova a Zichovce. Ráno v 7:36 jsme vyjeli autobusem z autobusového nádraží v Lounech do Žerotína. Šli jsme náročným terénem lesem přibližně 5 km, naším cílem byl malý rybník v lese v blízkosti Bílichova, který se jmenuje Druhý rybník.

     Po krátkém odpočinku a svačině jsme se vydali na zpáteční cestu, tentokrát přes Bílichov po silnici do Zichovce, kde jsme se v restauraci Zichovecký pivovar zastavili na oběd. Děti si koupily jídlo a pití, všem moc chutnalo.

     Po obědě jsme znovu lesem došli znovu do Žerotína, odkud nám v 15:07 jel autobus do Loun.

Fotogalerie:

Dětem se celý výlet velice líbil, přálo nám i počasí.

                                                                                                                                                       Karel Beneš

Projektový den – Den  Země, třída 6. B

Exkurze – Agrofarma Slavětín

Termín: 14. 5. 2015

Časový rozsah: 8.00 – 14.30

Přítomno 20 žáků

Pedagogický dozor: Ing. R. Černá, Mgr.  Zákutná

 

Návštěva rodinné agrofarmy ve Slavětíně byla předem plánovaná a ohlášená. Vlakem jsme se dopravili do Slavětína a přemístili se do prostoru farmy. Zde na nás čekal majitel firmy, pan Suchý, který se nám během našeho pobytu obětavě věnoval. Děti navštívily jednotlivé provozy, seznámily se s technologiemi chovu dojnic, dojení, odchovu telat a býků, prohlédly si mechanizaci – krmný vůz, kombajn, traktor... Viděly i exotická zvířata, která se na farmě chovají.  Na vše, včetně zvířat, si mohly sáhnout, vyzkoušet. Během pobytu děti pořizovaly fotografický materiál, který budou dále zpracovávat v hodinách informatiky. Kladly panu Suchému spoustu dotazů a vytvořily si představu o chodu zemědělské farmy. Pan Suchý byl zájmem dětí  a jejich vzorným chováním mile překvapen a navrhl nám možnost, přijet se podívat na sklizňové práce po prázdninách, v září.

Děti byly exkurzí nadšeny a rády by se na farmu zase někdy podívaly.

 Fotogalerie:

Žáci zpracovávali také prezentace v Powerpointu, a jednu z nich si můžete prohlédnout:

Agrofarma Slavětín

 

                                                                                                                                              Zpracovala: R. Černá

 

Projektový den – Den  Země, třída 7. A

  Dne 14. 5 2015 třída 7. A uskutečnila v rámci celoškolského projektu předem plánovanou cestu na  Kamenné řady u obce Kounov.

 Vlakem dojeli do zastávky Mutějovice, kde začíná naučná stezka, a pokračovali směrem na Rovina, kde se nacházejí kamenné řady (pravděpodobně z doby keltského osídlení). Po cestě plnili úkoly zadané v pracovním listu (týkaly se rostlinných a živočišných druhů a významu kamenných řad). Naučnou stezkou a po značených turistických trasách došli do obce Domoušice a vlakem pokračovali zpět do Loun.

Fotogalerie:

 Projektový den byl pro mnohé žáky jednou z mála příležitostí strávit den turistikou v jarní přírodě, v lese, ve společnosti spolužáků. Chovali se slušně a všichni splnili zadané úkoly.

 

                                                                                                             Mgr. Jaroslava Rychtrová, PaeDr. Pavel Kotek

Projektový den – Den Země – 8.A

 Dne 14. 5. 2015 se konal na naší škole celoškolní projekt věnovaný Dnu Země.

Třída 8. A měla naplánovanou exkurzi s ukázkami a výkladem o zpracování mouky na Vernerově mlýně v Brloze. Ale jelikož Vernerův mlýn se teprve chystá na své návštěvníky a doplňuje expozice, tak jsme se dohodli, že navštívíme Pšanský vrch, ale vzhledem k nepřízni počasí a častým dešťovým přeháňkám jsme opět museli improvizovat a změnit naše plány a nakonec jsme uskutečnili velmi zdařilou procházku po Lounech a okolí. Navštívili jsme vesnici Cítoliby a poté jsme okružní cestou došli do parku v Lounech, kde jsme pozorovali různé živočichy a stromy a poté jsme centrem města přes Žateckou bránu a  náměstí došli zpět ke škole. Akce se zdařila a žáci si užili projektový den. 

Počet žáků: 15

Dne: 14.5.2015                                                                                                                         Ing. Markéta Chrastná

 

Projektový den – Den  Země, třída 8. B

V rámci celoškolního projektu Den Země jsme se vypravili do Kounova a prošli naučnou stezkou. Navštívili jsme kamenné řady, kapli sv. Vojtěcha a muzeum.

Původ kamenných řad jsme si již objasnili v rámci výuky VO a seznámili jsme se s dokumentem  pojednávajícím o této problematice.

Žáci si připravili krátký vstup a během našeho putování podávali stručné informace k jednotlivým úkazům stezky.

Fotogalerie:

Počasí nám přálo a putování se nám líbilo.

                                                                                                                                                   Mgr. J. Jiroutková

Projektový den – Den  Země, třída 9. A

S tablety do přírody

Ve čtvrtek 14. května 2015 se žáci deváté třídy zapojili do celoškolního projektu „Den Země“. Na rozdíl od svých mladších spolužáků ho pojali netradičně a vyrazili do přírody s technikou.

V souvislosti s projektem „Škola dotykem“ se rozhodli, že vyrazí do Zooparku v Chomutově a zpracují svou poslední „kreativní dílnu“. Žáci se rozdělili do skupinek, každá byla vybavena tabletem a konkrétním úkolem. Některé skupinky dokumentovaly život savců, jiné se zaměřily na ptáky, které bylo někdy dost náročné zachytit, zvláště pokud zrovna byli v letu. Další dokument se bude věnovat zástupcům plazů a konečně posledním tématem byl místní skanzen „Nová Ves“. Ve skanzenu měli žáci možnost nahlédnout do života obyvatel původních vesnic v Krušných horách. Navštívili roubenou stavbu a funkční větrný mlýn holandského typu. Statek nám nabídl komplexní pohled na venkovský život zahrnující běžné domácí práce, zemědělství a řemeslnictví. No a po prohlídce skanzenu jsme se vrátili zpět mezi živé tvory do ZOO a snažili se zachytit na fotografie a videa „pohyblivé“ objekty.

Fotogalerie:

Tím pochopitelně práce žáků neskončila, protože v příštích dnech znovu zasednou k tabletům, začnou vyhledávat podrobnější informace o jednotlivých zvířatech a vytvoří své poslední „tabletové“ materiály v podobě videa nebo foto-sešitu.

Čtvrteční akce se vydařila, dokonce nás nezradilo ani počasí, které ráno pořádně strašilo.                                                                                              

Helena Přibylová

 

 

 

zpět na aktuality