Výroční zpráva o činnosti školy za školní rok

2005/2006

 

 

Základní škola Louny, Školní 2426, 440 01 Louny                                                                                                                       čj. 559/2006/ŘŠ

 

Výroční zpráva o činnosti školy za školní rok 2005/2006

(podle § 7 vyhlášky č.15/2005 Sb., kterou se stanoví náležitosti dlouhodobých záměrů, výročních zpráv a vlastního hodnocení školy)

 

A Charakteristika školy (strana 3 až 7 )

A/1 Příspěvková organizace Základní škola Louny, Školní 2426

A/2 Materiálně technické zabezpečení školy, provedené opravy, celkový technický stav

A/3 Plnění ročního plánu školy (školní rok 2005/2006)

A/4 Vlastní hodnocení školy za období od 1. 9. 2005 - do 31. 8. 2007

 

B Legislativa, učební plán, projekty školy, výuka jazyků, organizace výuky (strana 7 až 19)

B/1 Legislativa

B/2 Školský rejstřík

B/3 Učební plány

B/4 Výuka jazyků

B/5 Přípravná třída

B/6 Nabídky školy nejen v rámci výuky - házená a sport ve škole

B/7 Volitelné a nepovinné předměty

B/8 Co ještě může být ve výroční zprávě

B/9 Organizace školního roku, mimořádné prázdniny, volné dny tzv. ředitelské volno

 

C Údaje o pracovnících školy, jejich kvalifikaci, praxi a způsobilosti (strana 19 až 20)

 

D Údaje o přijímacím řízení nebo o zařazení žáků (strana 21 až 22)

D/1 Žáci 1. tříd ve školním roce 2005/2006

D/2 Zápis do 1. tříd pro školní rok 2006/2007

D/3 Údaje o přijímacím řízení žáků na střední školy či učiliště

 

E Přehledné údaje o výsledcích vzdělávání a chování žáků (strana 22 až 27)

E/1 Výchovné problémy

E/2 Povinná školní docházka

E/3 Záškoláctví a oblast sociálně patologických jevů

E/4 Šikana

 

F. Údaje o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků (strana 27 až 29)

 

G Údaje o aktivitách a prezentaci školy /nejen na veřejnosti)strana 30 až 39)

G/1 Zájmové vzdělávání - kroužky

G/2 Akce pedagogů se žáky v rámci výchovně vzdělávacího procesu

G/3 Sport a sportovní akce (v jednotlivých měsících školního roku)

G/4 Výtvarné akce různého zaměření

G/5 Další akce, do kterých se žáci společně se svými učiteli zapojovali

G/6 Olympiády a soutěže

 

H Údaje o výsledcích inspekční činnosti provedené Českou školní inspekcí (strana 39)

 

I. Základní údaje o hospodaření školy (strana 39) a přílohy

Závěr (strana 40)

A. Charakteristika školy

 

A/1 Příspěvková organizace – Základní škola Louny, Školní 2426

Město Louny zřídilo dnem 1. 1. 1994 příspěvkovou organizaci s názvem: 8. základní škola se sídlem v Lounech, ul. Školní čp. 2426, IČO 49123858. Změnou zřizovací listiny ze dne 19. 1. 1999 se změnil název organizace s účinností od 1. 2. 1999 na : Základní škola Louny, Školní 2426.

Školský úřad Louny vydal s účinností od 1. 9. 1999 Rozhodnutí o změně v zařazení do sítě škol, předškolních a školských zařízení pro Základní školu Louny, Školní 2426, která sdružuje:

·       Základní školu                                  kapacita 570 žáků                  

·       Školní družinu                                   kapacita 110 žáků                  

·       Školní jídelnu                                   kapacita 580 jídel                  

 

Posledním Rozhodnutím MŠMT ČR pod čj. 15 016/02-21 od 1. 2. 2002 zůstal stav beze změn, pouze bylo vyřazeno ze sítě odloučené pracoviště základní školy. Pro školní rok 2004/2005 požádala ředitelka školy o změnu zřizovací listiny se žádostí o zřízení školního klubu (nová součást školy) a o zvýšení kapacity pro školní družinu (změna). Na 49. schůzi Rady města Loun, která se konala dne 3. prosince 2003, byla pod usnesením č. 485/2003 žádost školy schválena a s účinností od 1. 7. 2004 vydalo Město Louny Dodatek č. 2 (změna zřizovací listiny) ve které byla doplněná další součást školy – školní klub.

 

  • Školní klub                                         kapacita 50 žáků

 

Škola zahájila provoz školním rokem 1985/1986. Ve vztahu k žákům má velice dobré prostorové podmínky (výjimku tvoří sportovní zázemí školy). Původně byla postavená jako 14ti třídní škola, kdy kvalitu výuky příznivě ovlivňovala, ale i dnes ovlivňuje řada odborných učeben (pracovna fyziky, pracovna chemie, pracovna přírodopisu, žákovské dílny, cvičná kuchyňka, tělocvična s odpovídajícím zázemím. Některé odborné učebny vznikaly postupně (odborná pracovna výtvarné výchovy, odborná pracovna hudební výchovy, učebna výpočetní techniky). Naopak škola ztratila odborné učebny jazyků, a tak výuka probíhá v běžných kmenových třídách.

Nechybí prostor pro školní družinu, školní kuchyň, jídelnu (provozní zázemí), kabinety pro pedagogický sbor, včetně dvou malých sboroven. Během následujících let byly počty tříd upravovány a podle zapsaných žáků se jejich počet buď zmenšoval či zvětšoval. Pro jeden školní rok probíhala výuka dvou tříd i v pronajatých prostorách blízké mateřské školy. V současné době probíhá výuka pouze v prostorách školy.

 

A/2 Materiálně technické zabezpečení školy, provedené opravy, celkový technický stav budovy s požadavky na další období

Základní škola je školou stojící uprostřed sídliště, obklopena panelovými domy, rodinnými domky, obchody a mateřskými školami, s velice malým prostorem na sportovní či kulturní vyžití (v areálu školy je postaven skleník, antukové hřiště, dvorek a travnatá plocha pro využití školní družiny nebo v době velkých přestávek pro pobyt na školním dvoře). Za nevýhodu považuji, že škola nemá vlastní odpovídající školní pozemek pro využití v rámci výuky praktických činností (. V minulém školním roce se nám podařilo zbudovat alespoň menší část školního pozemku pro využívání žáků. Vyčleněná část byla odborně ošetřená. Pozemek sloužil pro využití v rámci vlastivědy, pracovních činností. Největší zásluhu na úpravě měli žáci II. stupně pod odborným dohledem vyučujících.

Věnujeme se v rámci výuky praktických činnosti péči o velké množství květin, které jsou umístěny v celém prostoru školy, na chodbách, v odborných učebnách i ve třídách. Své květiny pěstuje i školní družina. I když nám tato obliba v ošetřování květin způsobuje nemalé obtíže hlavně o prázdninách, jsme všichni rádi, když se během školního roku proměňují jednak některé třídy, odborné učebny, ale i chodby v malé botanické zahrady.

Škola je pavilonového typu a její rozlehlost způsobuje nemalé problémy, hlavně v oblasti provozu. Je zde velké množství únikových míst (rozlehlé chodby, velká atria a prosklené spojovací chodby). Jedná se o sídlištní školu, kdy je sice z několika stran škola oplocena, ale hlavní a postranní vstupy nejsou v pronájmu školy a jsou veřejně přístupné (travnaté plochy, plochy pro venčení psů, vydlážděné chodníky, lavičky na odpočinek, nájezdová rampa).

Časté ničení fasády, rozbíjení skleněných výplní oken ve školním pavilonu či u šaten, poškozování dveří nevhodnými nápisy, pohazování odpadků a cigaret, to jsou některé negativní jevy se kterými se musíme jako škola potýkat a často jsme velice bezradní. Musím ale také konstatovat, že ve spolupráci s městskou policií se nám daří zmírnit odpolední a večerní nápor nezvaných návštěvníků. Do úklidu v bezprostřední blízkosti školy se zapojují samotní žáky (jsou stanoveny týdenní služby tříd), kteří se podíleli v rámci výuky na zvelebování svého okolí (úklid odpadků, zametání, okopávání záhonů a udržování okrasné skalky na dveře školy, nové nátěry laviček, zábradlí a další menší práce).

Každý rok se vedení školy zaměřilo na některé opravy většího či menšího rozsahu, ale nejen stárnoucí budova, i samotní žáci způsobují každoročně nutnost mnoha oprav a větších provozních akcí, ale i požadavky legislativy:

1) Celková rekonstrukce střechy, včetně zateplení na centrálním pavilonu – akce probíhala za provozu v měsíci květnu a byla investiční akcí Města Louny

2) Rekonstrukce sociálního zařízení v I. patře školního pavilonu – akce probíhala v měsíci červenci – placeno školou

3) Oprava většího rozsahu v prostorách školy – spojovací chodba (výměna oken a dveří, včetně celkového zateplení, úprava interiéru chodeb) – akce probíhala v měsíci červenci, dokončovací práce probíhaly ještě v měsíci srpnu a září – akce placena zřizovatelem

4) Rozsáhlé malování některých tříd, chodeb, sociálního zařízení, dále štukování, nátěry soklů a malování dalších chodeb, malování v prostorách školní jídelny, kuchyně - probíhalo v srpnu, placeno školou.

5) Celková realizace počítačové sítě v celém areálu školy (školní pavilon, ředitelství, školní dužina, školní jídelny) – akce probíhala o hlavních prázdninách.

 

6) Rekonstrukce školních tabulí ve třídách II. stupně a v některých odborných učebnách – akce probíhala v době hlavních prázdnin - placeno školou.

 

            7) Vybudování nové multimediální učebny v odborné učebně přírodopisu – akce probíhala v měsíci srpnu a září -  placeno z prostředků MŠMT ČR – SIPVZ.

 

            8) Úprava nových prostor pro činnost školního klubu, včetně úpravy nábytků, vybavení technikou a dalšími potřebnými doplňky, realizace – srpen , placeno školou.

 

Někomu se může zdát, že tento výčet akcí je dostačující, někomu naopak nedostačující, ale vedení školy považuje údržbu budovy a zajišťování odpovídajícího materiálně technického stavu budovy za jeden z nejdůležitějších, ale i nejnáročnějších úkolů, kterému věnuje každodenní pozornost. U některých akcí je rozhodující finanční otázka, někde zase otázka, zda vše bude splňovat požadavky platné legislativy a v neposlední řadě, zda vše bude prospěšné pro vlastní provoz školy.

Nedílnou součástí každodenní práce byla i řada akcí většího či menšího rozsahu (tzv. opravy), které prováděl buď pracovník školy nebo najímané odborné firmy.

Pro další období několika let plánuje vedení akce, které se i přes snahu nedaří zrealizovat (v dohledné době) z důvodů velkého finančního zatížení, nebo většího zásahu do provozu školy a s tím spojených úprav.

·       Výměna oken v učebním pavilonu a v pavilonu školní družiny (zateplování budovy),

·       výměna oken v budově školní jídelny (celkové zateplování),

·       zateplení dvou přízemních tříd v učebnovém pavilonu (dříve atria),

·       umístění bojlerů do školní kuchyně z důvodu úspory používání a čerpání teplé

užitkové vody v návaznosti na finanční úsporu celé školy,

·       renovace, úprava a revize vzduchotechnického zařízení a ventilátorů

v návaznosti na zpracování projektu pro školní kuchyni podle platné legislativy,

·       modernizace školní jídelny (nový nábytek, podlahová krytina, výzdoba),

·       modernizace výdejního systému – karty a čipy pro výdej, evidence strávníků,

·       dokončení modernizace sociálního zařízení, dobudování bezbariérového

WC na 1. a 2. patře učebního pavilonu, případně vstupu do školní jídelny a tělocvičny,

·       některé třídy, jazyková učebna, počítačová učebna, sborovna jsou vybaveny starým,

z části renovovaným, ale mnohdy poškozeným nábytkem, postupná výměna za funkčnější,

·       modernizace prostoru na školním dvoře pro potřeby školní družiny a přípravné třídy

(zeleně, zastřešení, venkovní nábytek atd.),

·       výměna a modernizace osvětlení v kmenových třídách a ostatních prostorách školy,

·       oprava střechy ve zbývajících pavilonech (školní budovy, budova školní družiny a tělocvična, budovy školní jídelny a kuchyně),

·       modernizace šaten (šatní skříňky), studovna pro žáky a odpočinková místnost.

 

A/3 Plnění ročního plánu školy (školní rok 2005/2006)

V rámci Koncepce činnosti a rozvoje školy pro školní rok 2005/2006 je možné alespoň v hlavních bodech jmenovat a zhodnotit:

 

1. Kultura školy:

Je nutné vycházet z toho, že v odvětví školství, zůstávají jediným klíčem k úspěchu lidé, nemateriálně orientovaní jedinci, s profesionálním přístupem a pozitivním myšlením. Pro ně je potřeba vytvářet takové pracovní ovzduší, které zlepší podmínky pro výuku jak na straně učitelů, tak i na straně žáků. Je nutné pečovat o spokojenost zaměstnanců, je žádoucí vytvářet dobré jméno školy na veřejnosti.

 

2. Klima školy:

Zde je rozhodující stabilizace pracovníků, úspěšnost školy a jejich výchovně vzdělávacích programů, jako i zájem žáků a spolupráce se zákonnými zástupci. To vše ovlivňuje klima školy. I v této oblasti jsme již řadu věcí zlepšili, připravili podklad pro tradici, ale stále musíme přicházet s něčím novým, zajímavějším nejen pro žáky, ale i jejich rodiče.

 

 

3. Poradní sbory ředitele školy:

Poradní sbor je významným prvkem samotné demokracie školy i uvnitř školy. I v této oblasti se stále všichni musíme učit jednat, pracovat, diskutovat a společně pracovat.

 

4. Žáci:

V tomto směru je nutné respektovat Úmluvu o právech dítěte, ale také vycházet z toho faktu, že základní vzdělávání je povinné a svobodně dosažitelné všem. Kvalitní příprava pro další zodpovědný život ve svobodné společnosti není jen holou frází, ale hlavním úkolem.

 A bylo tomu tak i v naší škole ve školním roce 2005/2006, i když jednání s některými žáky je stále složitější (viz dále oddíl E).

 

5. Vnitřní vztahy ve škole:

Zde je myšlena koordinace všech složek řízení a činností v návaznosti na fungování školy jako celek. Je jedním z důležitých článků ve škole. Je před námi ještě mnoho nesplněných úkolů, protože např. složka komunikační často mezi námi vázne.

 

6. Vzdělávání učitelů:

Získané vědomosti jsou vnitřním bohatstvím každého jedince a je pouze na jeho osobním rozhodnutí, zda bude intenzivně získávat nové poznatky a vědomosti. Ale přesto škola musí vycházet ze zpracovaného dlouhodobého plánu rozvoje, který v sobě zahrnuje

i složku DVPP. V dnešní době není možné, aby se učitel nevzdělával, samostatně nestudoval a neupevňoval si své poznatky, které potom využívá při své práci.

V době, kdy jsou všichni pedagogičtí pracovníci zapojení do tvorby vlastního školního vzdělávacího školy je samovzdělávání a samostudium na denním pořádku.

 

7. Výchovně vzdělávací činnosti:

Škola respektovala vzdělávací programu Základní škola pod čj. 16 847/96-2 včetně úprav a doplňků. Během celého školního roku 2005/2006 probíhaly práce na přípravě vlastního školního vzdělávacího programu školy pro základní vzdělávání. Některé nové prvky již zařazuje do nového školního roku, ale stále hledáme nové náměty, postřehy, řešení.

 

A/4 Vlastní hodnocení školy za období od 1. 9. 2005 – do 31. 8. 2007

            Na základě vyhlášky č. 15/2005 Sb., kterou se stanoví náležitosti dlouhodobých záměrů, výročních zpráv a vlastního hodnocení školy, § 9 se provádí za období jednoho nebo dvou školních roků hodnocení.

            Vlastní hodnocení školy prováděné podle § 12 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) ve znění pozdějších úprav se také vztahuje na základní školy. Ředitelka školy všechny pedagogické pracovníky s touto vyhláškou seznámila na pedagogické radě a společně se dohodli, že škola bude provádět vlastní hodnocení školy za období dvou školních roků tj. od 1. 9. 2005 do 31. 8. 2007.

            Při navrhování struktury vlastního hodnocení vycházela ředitelka školy a ostatní pedagogičtí pracovníci z požadavků uvedených v § 8 vyhlášky č. 15/2005 Sb., kde jsou požadavky uváděny v obecné rovině, aby si každá školy mohla přizpůsobit strukturu vlastního hodnocení svým podmínkám. Vyhláškou není stanoven rozsah vlastního hodnocení, ale předpokládá se, že by mělo objektivně vypovídat zejména o tom:

·       jak škola dosahuje cílů stanovených v rámcových a školním vzdělávacích programech

(do doby jejich vydání v platných učebních dokumentech) a případně dalších koncepčních dokumentech školy,

  • v jakých oblastech škola dosahuje dobrých výsledků,

  • v jakých oblastech je třeba úroveň vzdělávání a podmínek vzdělávání zlepšit, včetně

návrhu opatření ke zlepšení zjištěného stavu,

  • jak byla účinná dřívější opatření navrhovaná ke zlepšení zjištěného stavu.

Ředitelka zpracovala materiál Struktura vlastního hodnocení školy za období 1. 9. 2005 – do 31. 8. 2007. Další podrobné materiály, vztahující se k hodnocení (autoevaluaci) školy jsou uloženo u ředitelky školy, Tomuto tématu je věnována pozornost při tvorbě školního vzdělávacího programu školy (ŠVP), při jednání předmětových sekcí, na třídních schůzkách, na poradách pedagogického sboru i na jednání vedení školy.

Vlastní hodnocení školy by nemělo být jednorázovým popisem situace ve škole, ale mělo by být výsledkem dlouhodobého a systematického posuzování v oblastech uváděných ve vyhlášce č. 15/2005 Sb.

            Velmi důležitým předpokladem pro zpracování plně funkčního hodnocení školy je plné zapojení všech pedagogických pracovníků školy, ale i žáků školy a jejich rodičů.

 

B Legislativa, učební plán, projekty školy, jazyky, organizace výuky 

 

Ve školní roce 2005/2006 probíhala výuka na Základní škole Louny, Školní 2426

v 1. až 9. postupném ročníku podle Vzdělávacího programu Základní škola, který schválilo MŠMT ČR dne 30. 4. 1996 pod čj. 16847/96-2, s platností od 1. 9. 1996, ve znění úpravy a doplňků, které schválilo MŠMT ČR dne 25. 8. 1998 pod čj. 25018/98-22 s platností od 1. 9. 1998.

 

B/1 Legislativa

 

Ředitelka školy respektovala a používala jako pomůcku ve školním roce 2005/2006

i materiál Soubor pedagogicko – organizačních informací pro základní školy, střední školy, speciální školy, vyšší odborné školy a školská zařízení na školní rok 2004/2005, kterou vydalo MŠMT ČR pod čj. 12 295/2005-20.

Během školního roku 2005/2006 vstupovaly v platnost i další legislativní změny, které musely být zakomponovány nejen do výchovně vzdělávacího procesu, ale i do provozu školy během školního roku nebo změny, jejichž platnost byla později, ale bylo nutné s nimi pracovníky školy již v tomto roce seznámit a upozorňovat na jejich platnost a následné plnění:

 

1) Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), který vstoupil v platnost ke dni 1. 1. 2005, a již na za sebou několik aktualizací,

2) Zákon č. 562/2004 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím školského zákona , který vstoupil v platnost ke dni 1. 1. 2005.

3) Zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, který vstoupil v platnost ke dni 1. 1. 2005 a již má za sebou několik aktualizací.

4) Prováděcí vyhlášky v platném znění.

 

Se změnou školského zákona došlo nejen ke zrušení některých vyhlášek (vyhláška č. 224/2005 Sb., kterou se zrušují některé vyhlášky v působnosti MŠMT ČR), ale také došlo k vydání nových vyhlášek (materiál MŠMT ČR čj. 24 905/2005 - 14 – Seznam platných předpisů v resortu školství, mládeže a tělovýchovy, podle stavu k 1. 8. 2005). K 1. 9. 2006 byl vydán souhrnný materiál pod názvem Přehled platných právních předpisů v regionálním školství, který je nezbytným pomocníkem při práci vedoucích pracovníků, protože změn je opravdu hodně.

V této oblasti je každodenní povinností ředitele školy a dalších vedoucích pracovníků pravidelně studovat dostupnou legislativu (např. Sbírka zákonů České republiky, Věstník MŠMT ČR, Učitelské noviny, Školství, Řízení školy), dalším pomocníkem jsou i např. publikace Vedení školy, Škola a právo, Rádce učitele (měsíční aktualizace), dále škola odebírá některé odborné časopisy a velkým pomocníkem je i internet a různé internetové stránky, které nabízejí velké množství nových aktuálních informací.

 

B/2 Rozhodnutí o zařazení do sítě škol, předškolních a školských zařízení – součásti (zákon č. 561/2004 Sb., (školský zákon), ve znění pozdějších úprav, § 141 a následující školský rejstřík

 

Ke dni 30. 9. 2005 bylo zapsáno na Základní škole Louny, Školní 2426 446 žáků

Ke dni 31. 8. 2006 byl stav žáků následující:

Třída

Chlapci

Dívky

Celkem

I. A

14

  9

23

I. B

16

  7

23

II.. A

  9

 10

19

II. B

  5

   4

14

III. A

   9

  13

22

III. B

  10

  11

21

IV. A

   9

 10

19

IV. B

   6

  16

22

V. A

 16

  10

26

V. B

11

 11

22

Celkem za I.st.

105

101

206

VI. A

15

    8

23

VI: B

13

 13

26

VII. A

15

 13

28

VII.. B

12

  15

27

VIII. A

14

    6

20

VIII. B

12

  11

23

VIII. C

  7

  13

20

IX. A

  8

 12

20

IX. B

15

   7

22

IX. C

10

  10

20

Celkem za II. st.

121

108

229

CELKEM ZA ŠKOLU

226

209

435

 

Škola postupovala podle platné legislativy tj. vyhlášky MŠMT ČR č. 48/2005 Sb.,

o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky.

            Tak jako každý školní rok se počty žáků během roku mění, někteří žáky z naší školy odcházejí (důvody jsou různé), někteří žáci na naší školu nastupují (důvody jsou opět různé).

Podle zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon § 49 odst.1 musí být každý přestup žáka na novou školu řešen formou správního rozhodnutí tj. zákonný zástupce podá písemnou žádost (získá na škole) a ředitel školy vydá rozhodnutí o přijetí žáka na školu (ročník, třída).

V naší škole jsou zařazováni do výchovně vzdělávacího procesu i žáci, kteří potřebují pomoc v oblasti specifických poruch učení a chování a škola se snaží těmto zákonným zástupcům a jejich dětem vycházet vstříc a s těmito žáky ve škole pracovat. Předem ale probíhá pohovor nejen se zákonným zástupcem, ale i se samotným žákem, jsou předkládána dostupná vyšetření s PPP či jiného odborného pracoviště, nechybí případně lékařské zprávy a ředitelka školy společně s výchovnou poradkyní předem proberou celou situaci a všechny klady a zápory přestupu žáka na naši školu. O těchto žácích bude podrobně pohovořeno v bodu E (záškoláctví a další sociálně patologické jevy).

 

Školní družina (dále ŠD) s kapacitou 110 žáků, kdy k 31. 10. 2005 bylo zapsáno 90 žáků ve třech odděleních ŠD. Někteří žáci přestávají navštěvovat ŠD, protože potřebují více volnosti a někteří žáci jsou rodiči i během roku přihlašování do ŠD, snad i proto, že vychovatelky pracují s dětmi v různých kroužcích a poskytují žákům možnost zapojení do různorodých činností. Školní družina je otevřena od 6. 00 hod (a s přestávkou, kdy jsou žáci ve škole) až do 16. 30 hod. Mohu konstatovat, že tento čas je plně využíván v rámci hodnotné odpolední, rekreační a zájmové činnosti. Ve ŠD pracoval kroužek dovedných rukou, výtvarný kroužek a nechybělo vyžití ve dvou sportovních kroužcích. Pro žáky, kteří projevili zájem, zajišťovaly vychovatelky i přípravu na vyučování. O bohaté a zajímavé činnosti ve všech odděleních školní družiny svědčí i plány výchovné činnosti na jednotlivé měsíce školního roku.

Od počátku školního roku 2005/2006 začal pracovat i školní klub (ŠK). Pod školním klubem pracovaly všechny kroužky na škole a žákům byla také nabízena knihovna, která byla vybavená počítačem. Zde musím konstatovat, že žáci o činnost tohoto ŠK nejevili moc velký zájem, protože byli buď dojíždějící a spěchající na autobus nebo využívali nabídky jiných organizací a navštěvovali jiné zájmové kroužky.

Zde pouze doplním další pozitivní informaci, které již vlastně svým sdělením zapadá do dalšího školního roku (2006/2007), ale intenzivní příprava probíhala ještě ve školním roce 2005/2006. Školní klub dostává novou podobu, je zpracován vnitřní řád školního klubu, desatero klubu, plán výchovně vzdělávací činnosti (odpovídající věku žáků II. stupně ZŠ), nově je upravená provozní doba (pro každý den) nově je upravená a vybavená místnost, sloužící pouze tomuto klubu. Nábor žáků pro intenzivní využívání bude probíhat až na počátku nového školního roku. Protože nám všem záleží na volnočasových aktivitách našich žáků, věnujeme tomuto bodu velkou pozornost a bude jedním z hlavních úkolů Koncepce školy pro školní rok 2006/2007.

Ředitelka školy zpracovala projekt na Školní klub – školní informační centrum, kde hlavně usilovala o získání finanční podpory na kvalitnější vybavení tohoto klubu. Protože nebyl projekt vybrán, musela se zatím škola spokojit se svými finančními prostředky, ale ředitelka bude sledovat další nové vyhlášené možnosti zapojování do projektů a opět se za školu zapojí.

Vedení školy a ostatní pracovníci ve školní družině a školním klubu respektovali a postupovali podle platné legislativy tj. zákon č. 561/2004 Sb., (školský zákon), vyhláška MŠMT ČR č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, čerpali i náměty z odborné literatury a zkušeností jiných škol v ČR.

 

            Školní jídelnu s kapacitou 580 jídel, kdy k 15. 10. 2005 bylo přihlášeno strávníků.

            Škola postupuje podle vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování (vztahuje se na žáky) a podle vyhlášky č. 94/2006 Sb., kterou se mění vyhláška č. 84/2005 Sb., o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě v příspěvkových organizacích zřízených územními samosprávnými celky (vztahuje se na ostatní strávníky).

 

B/3 Učební plány

Jak již bylo několikrát zmiňováno, vyučovala škola podle vzdělávacího programu Základní škola se všemi dalšími doplňky a úpravami. Během školního roku se objevuje řada nových pokynů MŠMT, metodických pokynů, závěrů a konstatování České školní inspekce z jejich jednotlivých šetření, mnoho návrhů a doporučení pro ředitele školy na zapracování do celoročních plánů, včetně začlenění do výuky. Není možné tento učební plán považovat za uzavřený a ředitelka školy s každou změnou, doporučením či šetřením seznamovala pedagogické pracovníky, někdy i nepedagogické pracovníky a nařizovala zařazování všech těchto úprav do učebních plánů v podobě plánů tématických nebo změny v oblasti provozu.

Každý pedagogický pracovník zpracoval tematické plány pro daný předmět a třídu, kdy jednak vycházel ze standardů, osnov a učebních plánů, ale také do TP zapracovával pro celý školní rok i tyto okruhy:

·       výchova k lidským právům a toleranci,

·       prevence sociálně patologických jevů,

·       jazykové vzdělávání a komunikace na škole

·       tělesná výchova (rozvojový program),

·       ochrana člověka za mimořádných situací a další oblasti,

·       branná výchova, zdravotní tělesná výchova,

·       dopravní výchova, volba povolání a výchova k volbě povolání (svět práce),

·       environmentální vzdělávání, výchova a osvěta na škole,

·       projekt SIPVZ (informační technologie),

·       a další oblasti dle svého rozhodnutí a potřeby.

 

I pro tento školní rok 2005/2006 si vedení školy zvolilo jako jeden z hlavních bodů kontrolní a hospitační činnost výchovně vzdělávacího procesu, práce s TP (jejich příprava, realizace a dodržování), kdy byli pedagogičtí pracovníci s tímto záměrem seznámeni, byla jim předložená hodnotící kritéria. Jako dalším, neméně důležitým úkolem, bylo posilovat a konstrukčně dodržovat část hodnotící, to znamená, po proběhlé kontrole či hospitaci, důkladně celou hodinu s vyučujícím rozebrat a nevyhýbat se i negativnímu hodnocení. Stále se musíme učit, vzdělávat a hledat nové metody a postupy. Nesmíme zapomínat na to, že naším největším kritikem jsou zákonní zástupci žáka a oni rozhodují, na kterou školu svou dceru či syna přihlásí.

 

Učíme rádi, dobře a kvalitně

 

            S platností od 1. září 2005 se v učebních plánech všech vzdělávacích programů pro základní vzdělávání (pokud nevyučovali podle vlastního školního vzdělávacího programu) zvýšil celkový týdenní počet vyučovacích hodin v 6. ročníku o 1 vyučovací hodinu tj. na 29 hodin týdně (MP MŠMT k realizaci rozvojového programu Rozšíření učebních plánů vzdělávacích programů pro základní vzdělávání o 1 vyučovací hodinu od školního roku 2005/2006 čj. 11818/2005-22).

Po projednání v metodických sekcích rozhodla ředitelka školy posílit hodiny fyziky tj. na dvě hodiny v týdnu u každého žáka 6. ročníku (6. A, 6. B).

            S platností od 1. září 2006 dochází u všech  učebních plánů všech vzdělávacích programů pro základní vzdělávání k rozšíření učebních plánů.

1)     Zvyšuje se celkový týdenní počet vyuč. hodin ve 3. až 5. ročníku o 3 vyučovací hod.

2)     Zvyšuje se celkový týdenní počet vyučovacích hodin v 6. ročníku o 1 vyučovací hod.

3)  Zvyšuje se celkový týdenní počet vyučovacích hodin v 7. a 9. roč. o 1 vyuč. hodinu.

Podrobněji o všech úpravách pojednává materiál MŠMT vydaný pod čj. 31042/2005-22 pod názvem Rozšíření učebních plánů vzdělávacích programů pro základní vzdělávání o 5 vyučovacích hodin od školního roku 2006/2007.

 

Je nutné konstatovat, že tento rok byl i rokem ryze pracovním, protože jsme zahájili práce na tvorbě školního vzdělávacího programu školy, který vychází z Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (vydaný Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze a schváleným MŠMT ČR). Podle svého vlastního školního vzdělávacího programu musí začít vyučovat všechny základní školy nejpozději od 1. 9. 2007.

 

B/4 Výuka jazyků

Národní program rozvoje vzdělávání v České republice (Bílá kniha) hovoří mimo jiné i o potřebě dosáhnout vyšší kvality a funkčnosti vzdělávání tvorbou nových vzdělávacích a studijních programů, které budou odpovídat požadavkům informační a znalostní společnosti. V některých prioritních oblastech Státního programu vzdělávání se také objevují cizí jazyky.

Bude umožněna výuka dvou cizích jazyků na všech stupních škol tak, aby každý absolvent úplného středního vzdělávání byl schopen komunikovat v různé míře pokročilosti ve 2 cizích jazycích, z nichž jeden bude angličtina. Je třeba hledat různé formy podpory nejen médií při zvyšování cizojazyčné gramotnosti dětí, žáků, ale i mládeže a dospělých.

Základní škola Louny, Školní 2426 tento úkol určitě plní Opravdu převládá zájem o výuku anglického jazyka již na I. stupni. Přehled ve školním roce 2005/2006.

 

Ročníky

Anglický jazyk - počet skupin

Německý jazyk - počet skupin

4. A/B

1

1

 

5. A/B

1

1

1 (spojené třídy)

6. A/B

1

1

1

 

7. A/B

1

1

1

 

8. A/B/C

1

1

1

1

9. A/B/C

1

1

1

1

V posledním roce se ze strany zákonných zástupců zmenšuje zájem o výuku německého jazyka a rodiče naopak preferují jazyk anglický. Situaci nám také částečně komplikují malé vesnické školy, kdy se většinou učí anglický jazyk (bez ohledu na prospěch žáky nebo bez přihlédnutí ke SPUCH). Snažíme se pomocí třídních učitelek ve 3. třídách a vyučujících německého jazyka, kladně motivovat žáky i k výuce německého jazyka na II. stupni pomocí VP nebo NP.

Výuku německého jazyka zajišťovali na škole 3 pedagogičtí pracovníci s odpovídajícím vzděláním. Hodnoceno podle zákona č. 563/2004 Sb.

Výuku anglického jazyka zajišťovali na škole 2 pedagogičtí pracovníci, kdy oba jsou odborně i pedagogicky způsobilí, ale nemají kvalifikaci na výuku anglického jazyka. Hodnoceno podle zákona č. 563/2004 Sb.

Nezůstaly jsme jako škola pouze u nabídky povinných předmětů, ale vyučovali jsem v rámci nabídky nepovinných předmětů na I. stupni (AJ, NJ) na II. stupni (AJ, NJ, RJ). V rámci volitelných předmětů jsme vyučovali Další cizí jazyk (NJ pro žáky 7. tříd), probíhala Konverzace v AJ v 8. třídách, Konverzace v AJ, NJ v 9. třídách). Jednalo se týdně o výuku 2 vyučovacích hodin.

Je předčasné hodnotit další školní rok, ale již na samém počátku se na něj připravuje, hledáme další možnosti a zajímavosti, které by zaujaly žáky a byly by realizovány ruku v ruce s výchovně vzdělávacím procesem školy (např. výuka podle nových učebnic, jazykové koutků ve třídách, kroužky zaměřené na dramatizaci a cizí jazyk, modernizace vyučovacího procesu, příprava vystoupení (dramatizace pohádek), zapojení do jazykových soutěží (školní, okresní). Úkol zavázat spolupráci se zahraniční školou (např. Německo) nevidím jako reálný, ale budeme i nadále hledat cestičky.

K našemu záměru s posílením výuky cizích jazyků (jednak v nabízených výukových jazycích) jednak v posouvání výukové hranice na I. stupni, dopomohlo i rozhodnutí MŠMT Rozvojovým programem ve vzdělávání k zajištění kurikulární reformy v učebních plánech základních škol a dalších škol od školního roku 2006/2007.

B/ 5 Přípravná třída

S účinností zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, § 47 se zřizují přípravné třídy základní školy. Dříve byly zřizovány podle metodického pokynu.

Ve školním roce 2005/2006 na škole již druhým školním rokem působila přípravná třída. Ředitelka školy nejdříve požádala o zřízení zřizovatele a následně získala i povolení od Krajského úřadu Ústeckého kraje, odboru školství, mládeže a tělovýchovy. Do třídy bylo přihlášeno 12 dětí z toho 8 dívek a pracovali v jedné třídě, která byla pro tyto děti speciálně upravená a vybavená. Vsadili jsme společně s paní učitelkou na jeden důležitý fakt, a to ten, že jsem pravidelně hovořili s rodiči, informovali je o všech činnostech ve třídě, o všech připravovaných akcích, děti se zapojovaly do chodu školy. V přípravné třídě probíhaly i třídní schůzky, informační schůzka před zápisem. Také proběhlo slavností rozloučení s dětmi, které nastupovaly do školy a získaly i pohádkové vysvědčení.

Výchovně vzdělávací proces v této přípravné třídě je zpracován podle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání (RVP ZV) a podle doporučujícího Manuálu. Chceme v této práci i nadále pracovat a práci v přípravné třídě dále zdokonalovat.

 

B/6 Nabídky školy nejen v rámci výuky - házená a sport na škole

            Již od roku 2000 trvá spolupráce školy s Českým svazem házené a s Českým svazem tělesné výchovy VTJ Lokomotiva Louny - házená. Bývá každoročně uzavřená Smlouva o zabezpečení činnosti sportovních tříd s rozšířenou výukou TV v házené.

Škola vytváří chlapcům podmínky pro to, aby se mohli co nejlépe připravovat. V plánu školy, ale i zástupců Svazu házené i některých pedagogů školy bylo, během dalších let vytvořit v každé paralelní třídě II. stupně závodní družstvo házené s přizpůsobeným rozvrhem a pětihodinovou dotací výuky TV. Plán stále trvá, ale škola pro utvoření sportovních tříd nesplňuje předepsaný počet žáků na třídu, a tak tento problém řeší formou vhodné úpravy rozvrhů (v 5. a 6. ročnících nepovinné předměty - sportovně pohybové aktivity a plavání, v 7., 8., 9. ročnících opět formou VP - sportovně pohybové aktivity a nepovinnou výukou - plavání). Protože se počet zájemců o tento sport zmenšuje, provedeným náborem v ostatních třídách se podařilo doplnit skupiny dalšími zájemci v rámci VP. Výuka probíhá v odpoledních hodinách ve sportovní a plavecké hale.

Musím se v tomto oddíle vrátit ještě k jednomu problému, který školu trápí a způsobuje nemalé problémy při organizaci tělesné výchovy na škole, včetně zajištění našich sportovních aktivit. Škola vlastní pouze jednu tělocvičnu, která nestačí pokrýt nároky na tělesnou výuku plynoucí ze vzdělávacího programu (od příštího roku ŠVP). V plánu školy je již několik let záměr:

·       vybudovat na školním pozemku malé sportoviště (pro lehkou atletiku),

·       upravit současné antukové hřiště pro kvalitnější sportovní využitím (rekonstrukce),

·       najít ve škole místnost a také finanční prostředky na zbudování a vybavení místnosti, sloužící např. jako posilovna či menší tělocvična.

Tyto požadavky se již objevily ve výroční zprávě za minulý rok, ale protože jejich potřebnost trvá, nemohu je nepřipomenout i v této výroční zprávě. A proto je potěšující, že i přes tyto obtíže, dosahuje naše škola řadu výborných sportovních úspěchů v různých disciplínách (viz déle v bodě G/3).

 

B/7 Volitelné a nepovinné předměty

Učební plán vzdělávacího programu Základní škola umožňuje podle poslední úpravy řediteli školy poměrně velkou volnost sestavovat učební plán školy (v návaznosti na rozvrh hodin) podle možností a podmínek školy. Přesto jsou dána určitá pravidla, která musí ředitel respektovat a to je např. minimální počet hodin v jednotlivých předmětech po dobu celé výuky, týdenní dotaci povinných předmětů v jednotlivých ročnících a další podmínky.

Volitelné předměty:

V rámci týdenní dotace povinných předmětů je možné volitelné předměty zavádět od 7. ročníku, v  8. a 9. ročníku je jejich zavedení závazné, kdy 6 hodin je povinné minimum.

Ve školním roce 2005/2006 nabízela základní škola tyto volitelné předměty:

Ročník

Volitelný předmět

Počet skupin

7. ročníky

Seminář a praktika z přírodovědných předmětů

1 skupina

Další cizí jazyk (NJ)

1 skupina

Sportovně pohybové aktivity (chlapci a házená)

1 skupina

Užité výtvarné činnosti

1 skupina

8. ročníky

Informatika

1 skupina

Konverzace v anglickém jazyce

1 skupina

Sportovně pohybové aktivity (dívky)

1 skupina

Sportovně pohybové aktivity (chlapci a házená)

1 skupina

9. ročníky

Konverzace v anglickém jazyce

1 skupina

Konverzace v německém jazyce

1 skupina

Základy administrativy

1 skupina

Sportovně pohybové aktivity (chlapci a házená)

1 skupina

Nepovinné předměty:

           Od 1. ročníku základní školy mohou být zavedeny nepovinné předměty, které se zařazují nad rámec týdenní časové dotace povinných předmětů (platí pro žáky).

Ve školním roce 2005/2006 nabízela základní škola tyto nepovinné předměty:

Stupeň

Nepovinný předmět

Počet skupin

I. stupeň

Nápravy specifických poruch učení (2. až 5. třídy)

2 skupiny

Nápravy čtení

2 skupina /průběžně

Výuka - německý jazyk (2. a 3. třídy)

1 skupina

Výuka - anglický jazyk (2. a 3. ročník)

1 skupina

SPA – plavání (5. a 6. třídy společně)

1 skupina

SPA – házená (5. třídy)

1 skupina

Sportovní hry (1. a 2. třídy)

1 skupina

Sportovní hry (3. a 4. třídy)

1 skupina

II. stupeň

Cvičení z matematiky (9. ročníky)

2 skupina

Cvičení z českého jazyka (9. ročníky)

2 skupina

Zdravotní tělesná výchova

1 skupina

SPA – házená (6. třídy)

1 skupina

SPA - plavání (7., 8., 9. třídy)

2 skupiny

Výuka ruského jazyka (7. a 8. třídy)

1 skupina

Cvičení z ČJ pro slabé žáky – 6. a 7. třídy

1 skupina

*dělení tříd na skupiny žáků se řídí platným pokynem MŠMT ČR

 

K oblasti nabídky nepovinných předmětů se vedení školy snaží nabízet i zdravotní tělesnou výchovu pro žáky 1. stupně, ale ani žáci ani rodiče zřejmě nechápou výhody nabízené možnosti, kdy zdravotně oslabeni žáci potřebují cvičit co nejvíce. Budeme opět v novém školním roce o této možnosti rodiče informovat a usilovat o výuku tohoto nepovinného předmětu i na 1. stupni.

Podobná situace je s nabídkou sborového zpěvu (vlastní pěvecký sbor ve škole), kdy se této myšlenky nevzdáváme a opět nabídneme v novém školním roce.

 

            B/8 Co ještě může být ve výroční zprávě (intergrace, volba povolání, environmentální výchova, prevence sociálně patologických jevů)

 

Pro školní rok 2005/2006 byla na základě nařízení vlády č. 400/2002 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 68/1997 Sb., kterým se stanoví míra vyučovací povinnosti učitelů a míra povinností výchovné práce ostatních pedagogických pracovníků ve školství, ve znění nařízení vlády č. 153/1999 Sb., pověřena výkonem funkce učitele - výchovného poradce na škole Mgr. Jitka Jiroutková, která postupovala při plnění své činnosti podle vyhlášky MŠMT č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, podle organizačního řádu školy a dále podle platné legislativy. Výchovná poradkyně měla stanovenou pracovní náplň (organizační řád – odpovědnost, metodická a informační činnost, péče o žáky s výukovými potížemi a se zdravotním postižením, péče o žáky s výchovnými problémy, volba povolání, dokumentace a jiné úkoly) a dále pracovala podle zpracovaného tematický plán výchovného poradenství pro 1. až 9. ročníky na škole pro školní rok 2005/2006.

Výchovná poradkyně (VP) patří k nejbližším spolupracovníkům ředitele školy a společně každodenně jednají. VP má svoji nezastupitelnou roli a úlohu ve škole.

 

a) Integrace, specifické poruchy učení a chování (SPUCH)

 

Při individuální integraci dítěte do běžné ZŠ musí být žákovi zajištěny odpovídající vzdělávací podmínky a nezbytné služby pedagogicko – psychologického a speciálně pedagogického poradenství a také pedagogicko – psychologická pomoc při výchově a vzdělávání těchto žáků samotným učitelům.

Škola spolupracuje se školskými poradenskými zařízeními, protože jejich odborné posudky a rady jsou pro další postup výuky ve škole nezbytné. Určitě by bylo velkým přínosem zaměstnávat vlastního psychologa či odborného pracovníka, ale tyto možnosti v současné době škola nemá. Výhodou by byla hlavně podrobná znalost školního prostředí, bezprostřední kontakt se žáky, větší kontakt s rodiči a hlavně okamžitá reakce. Této myšlenky se vedení školy nevzdává a bude podnikat další realizační kroky.

Žákům se specifickými poruchami učení se na doporučení PPP či jiného školského poradenského zařízení sestavuje individuální vzdělávací plán (dále IVP), který se vytváří podle individuálních možností žáka. Obsahuje jak cíle vzdělávání v jednotlivých výukových předmětech, tak strategii postupů při začleňování žáka do kolektivu či specifické cíle vyplývající z jeho osobnosti či typu postižení. Přítomností integrovaného žáka ve třídě vzniká pro učitele náročná situace. Proto je nutné, aby měl učitel možnost se na výuku dostatečně připravit. Doporučeným způsobem je i kontakt s odborným pracovištěm, které se zabývá integrací a které podá učiteli základní informace (buď osobně učiteli nebo přes VP školy).

 

Důraz ze strany učitelů je kladen na konzultace s rodiči ohledně IVP. Zákonní zástupci jsou s IVP podrobně seznamováni a doporučují se jim způsoby domácí přípravy, popř. mohou problematiku SPU svého dítěte projednávat v PPP (či jiném školském poradenském zařízení). V listopadu 2005 proběhla beseda s PhDr. Barannikovou, kdy se rodiče měli možnost poradit přímo s odborníkem na naší škole, ovšem bohužel se beseda nesetkala s velkou odezvou, což je veliká škoda. Pro příští rok se pokusíme o větší motivaci (žáků, rodičů, učitelů).

 

Pro nadcházející školní rok je součástí Koncepce školy i práce podle projektu Integrace na škole, kde jsme pro oblast integrace připravili několik nových postupů, tiskopisů, pomocných materiálů a dojde i ke změně v samotné práci Dalším úkolem bude zajistit větší spolupráci všech složek ovlivňujících integraci žáka do základní školy, prohloubit spolupráci školy, PPP (či jiných odborných pracovišť) a rodičů těchto žáků.

Chceme s těmito žáky v naší škole pracovat, pomáhat jim, učit je.

 

b) Volba povolání

 

MŠMT ČR vydalo pod čj. 19 485/2001-22 Metodický pokyn k zařazení vzdělávací oblasti Výchovy k volbě povolání do vzdělávacích programů pro základní školy, kdy s platností od 1. září 2002 je vzdělávací oblast Výchova k volbě povolání součástí vzdělávacích programů pro základní vzdělávání na všech základních školách.

V závěru tohoto MP je povinností ředitele školy způsob zařazení vzdělávací oblasti Výchova k volbě povolání a vyhodnocení dosažených vzdělávacích cílů uvést jako součást výroční zprávy školy.

Od 8. ročníku byli žáci vedeni prostřednictvím předmětu Volba povolání zavedeného podle Věstníku MŠMT ČR (srpen 2001 – MP čj. 19 485/2001-22) k promyšlené volbě studijního nebo učebního oboru. I v tomto školním roce probíhala tato výuka v rámci praktických činností (1 hodina týdně) ve všech 8. ročnících (3 třídy).

Během roku procházeli žáci 9 stanovenými modely. V 9. ročníku poznatky doplňovali ještě prostřednictvím předmětů občanská výchova, rodinná výchova, praktické činnosti nebo český jazyk a systematicky se podle časového harmonogramu připravovali k včasnému odevzdávání přihlášek. V letošním roce měli žáci opět pouze jednu možnost výběru (podání přihlášky) na střední školy.

Žáci 8. a 9. tříd navštívili Úřad práce v Lounech – Informační a poradenské centrum, dále Výstavu vzdělávaní 2005/2006 v Lounech pod vedením svých třídních učitelů a v odpoledních hodinách i se svými rodiči. Rovněž zákonní zástupci byli 2x informováni výchovnou poradkyní na třídních schůzkách a přicházeli i k individuálním pohovorům za VP.

Novinkou byla i akce školy a Gymnázia V. Hlavatéto Louny, kdy se uskutečnila beseda našich bývalých žáků, kteří jsou již studenty gymnázia a našich potencionálních uchazečů. Různé dny otevřených dveří nalákaly také naše žáky k návštěvě jiných škol.

Podobná péče je věnovaná i žákům, kteří po splnění povinné školní docházky nezískali základní vzdělání a vycházeli z nižších ročníků (v letošním roce se jednalo o 2 žáky ze 7. ročníku a o 3 žáky z 8. ročníku). Všichni byli úspěšně umístěni do učebních oborů.

Zavedením předmětu Volba povolání je umožněno žákům se lépe připravovat na toto důležité rozhodnutí a přiblížit jim Svět práce s různými povoláními prostřednictvím 9 modulů: 1. sebepoznávání, 2. rozhodování, 3. akční plánování, 4. možnosti absolventa základní školy, 5. informační základna pro volbu povolání, 6. orientace v důležitých profesních informacích, 7. rovnost příležitostí na trhu práce, 8. adaptace na životní změny,

9. svět práce a dospělosti (vzájemně se prolínají).

Na škole používáme k výuce tiskopisy z pracovního sešitu Volba povolání (Hněvín 1999 – Most), učebnice pro pracovní vyučování Svět práce. Vyučující má k dispozici Příručku pro učitele, mnoho odborných knih, využívá aktuální články a další dostupnou literaturu.

Vedení školy chce i nadále tomuto předmětu věnovat velkou pozornost a poskytnout dostatečný prostor pro jeho realizaci na škole právě vzhledem k situaci v regionu, kde žijeme. Pro nový školní rok připravujeme menší úpravu tohoto předmětu, který bude jinak časově upraven  a také v novém ŠVP bude této oblasti věnovaná velká pozornost. Snad jedna poznámka na závěr, bohužel stále rozhoduje nabídka škol v bezprostřední blízkosti žákova bydliště, omezující jsou i podmínky pro dojíždění a pobyt na internátě. Pouze při opravdu specifickém zaměření (často spojené s vytčeným cílem žáka) tyto omezující podmínky padají a žák opravdu preferuje svůj zájem a možnosti.

 

c) Environmentální vzdělávání

 

Pro školní rok 2005/2006 byla pověřena koordinováním oblasti environmentálního vzdělávaní, výchovy a osvěty na škole Ing. Romana Černá, která postupovala při plnění své činnosti podle Metodického pokynu MŠMT ČR čj. 32 338/2000-22, včetně příloh, podle organizačního řádu školy a dále podle platné legislativy. Pověřená pracovnice měla stanovenou pracovní náplň, kdy zadané úkoly korespondují s dlouhodobým plánem EV na škole a také s ročním plánem školy (viz dále).

MŠMT ČR vydalo pod čj. 32 338/2000-22 Metodický pokyn k environmentálnímu vzdělávání, výchově a osvětě ve školách a školských zařízeních s tím, že realizace tohoto MP vyplývá ze zákona č. 123/1998 Sb. a z usnesení vlády ČR o Státním programu environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v České republice, v platném znění.

Tento pokyn ukládá povinnost řediteli školy a všem ostatním pracovníkům postupovat podle předloženého programu environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, který zpracovává každá škola. Úkolem školního koordinátora environmentálního vzdělávání je zpracovat program, který je součástí koncepce rozvoje školy.

V rámci teoretické části v této oblasti:

  • vytvoření knihovny pro potřeby učitelů, nákup nových učebnic pro výuku,

  • zapojení do projektu Hnutí Tereza – Všeho s mírou, zaměřený na situace běžného dne

z pohledu životního prostředí, jedná se o metodiky pro učitele a pracovní listy pro žáky,

  • letos se nám podařilo zapojit se do akce Litvínovský choroš (velmi ceněná soutěž),

  • spolupráce s firmou Veolia Water, i v tomto školním roce využívají vyučující

pomůcku, kterou škole dodala tato firma, tzv. vodní kufřík, účast školy na soutěži o nejlepšího laboranta, která letos probíhala v Mostě (žáci nevyhráli, ale zúčastnili se),

  • spolupráce s katedrou biologie Pedagogické fakulty UK, jednotlivými školami a

institucemi, mnoho podkladových materiálů.

Praktická část EV na škole

  • celoroční práce na pozemku, starost o květiny (venku i ve škole),

  • využívání skleníku v rámci praktických činností a dalších předmětů,

  • udržování a rozšiřování skalky na školním dvoře (okrasa prostředí),

  • účast na odborných přednáškách, návštěva čističky odpadních vod,

  • jarní výstup na Milešovku, pochod Krajem Lučanů s Českými turisty, jiné výlety,

  • zapojení do projektu Nejhezčí ptačí budka (vlastní výroba) a s tím spojená akce

Pomáháme ptáčkům i v zimě (spotřeba 10 kg slunečnic),

  • akce školy Den Země, Den vody, Den ptactva (teoretická i praktická část),

  • různé praktické činnosti v rámci výuky VP – seminář a praktika z přírodopisu,

  • celoroční akce Sběr papíru a PET lahví (zapojení žáků i rodičů školy), kde se zde

musíme pochlubit jednou důležitou výhrou, kdy jsme jako škola získaly televizor – nejlepší sběrači PET – lahví a děkovný dopis za účast ve sběru papíru,

  • dlouhodobě meteorologické pozorování a další akce.

Škola se i ve školním roce 2005/2006 postupně zapojovala do plnění stanovených úkolů dle MP, navázala spolupráci s některými institucemi (např. Hnutí Tereza, Směr), zabývajícími se ekologií, životním prostředím a EV jako celek. Vedení školy vytváří i nadále potřebné podmínky pro tuto činnost. Vyučující jsou postupně vybavováni aktuálními odkazy v oblasti environmentálního působení školy (www stránky, odkazy na pomocné materiály, nákup a poskytnutí odborných knih), které pro svoji každodenní práci a samostudium mohou využívat.

Podpora některých oblastí v rámci výchovně vzdělávacího procesu:

·       uplatňovat ekologické aspekty v jednotlivých předmětech,

  • rozvíjet aktivity k mimoškolnímu prostředí zaměřené na EV,

  • integrovat přístupy k poznávání přírody a vztahu člověka k životnímu prostředí,

  • podněcovat a sledovat aktivity zaměřené k EV a k dětským kolektivům,

  • připravovat a koordinovat dlouhodobě a trvale aktivity v péči o životní prostředí,

  • pořádat jednorázové akce ve škole (např. Den Země, Den vody, Den ptactva atd),

  • připravovat podklady pro ekologizaci provozu školy (např. hospodaření s odpadky),

  • získávat další informační zdroje a podněty,

  • podporovat další vzdělávání pedagogických pracovníků.

Vedení školy považuje oblast a plnění programu environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty za jeden z důležitých úkolů celé společnosti, ale i našich žáků a celé školy, a proto bude věnovat této problematice zvýšenou pozornost a i během roku 2006/2007.

 

d) Informační a komunikační technologie na škole (jenom ve zkratce)

            Pro školní rok 2005/2006 byla na základě nařízení vlády č. 400/2002 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 68/1997 Sb., kterým se stanoví míra vyučovací povinnosti učitelů a míra povinností výchovné práce ostatních pedagogických pracovníků ve školství, ve znění nařízení vlády č. 153/1999 Sb., pověřena výkonem funkce učitel – metodik informačních a komunikačních technologií paní Ing. Romana Černá, kdy v sobě tato funkce zahrnuje dvě oblasti – metodik a manažer.

 

            V letošním roce se škola zapojila do akce MŠMT ČR a postupovala podle MP MŠMT, které jsou určeny na investiční a neinvestiční výdaje (MP MŠMT čj. 31 552/2005-551).

Po podání žádosti a na základě rozhodnutí byla naší škole přidělena finanční částka ve výši 267 000,- Kč.

Během prázdnin a na počátku školního roku byla nově zřízená multimediální učebna v odborné učebně přírodopisu pro výuku hlavně žáků na II. stupni, proběhlo školení učitelů, byly nainstalovány výukové programy pro všechny předměty na škole. Zájem o zapojení do výuky projevují také žáci I. stupně. Došlo také k dalšímu vybavení počítačů v odborných učebnách, ve třídách a byla zakoupená i nová barevná laserová tiskárna. V modernizaci budeme i nadále pokračovat.

            Jako další novou nabídkou je tzv. internetová kavárna, která umožňuje žákům hledat potřebné informace pro vypracování referátů, domácích úkolů na internetu v odborné učebně, v odpoledních hodinách a za přítomnosti pedagogického pracovníka.

            Pro nový školní rok bude v této oblasti posilou i školní klub, kde je nový počítač, tiskárna a slouží žákům pro přípravu na vyučování.

Je velkým potěšením konstatovat, že nově zřízená multimediální učebna je hned od počátku nového školního roku přijímána od pedagogických pracovníků velice kladně a je opravdu hojně využívaná (např. předměty ČJ, FY, CH, PŘ, DĚ). Pokud bude zájem tak veliký, že bude těžké rovnoměrně rozdělit výuku, budeme v příštím roce usilovat o další odborně vybavenou učebnu.

            I v této oblasti se pedagogičtí pracovníci zdokonalují a absolvují intenzivní kurzy:

Kurz T2

Mgr. Alena Zákutná

Tabulkové kalkulátory

Gymnázium Louny

prosinec 2005 - únor 2006

Kurz P4

Monika Křížková

Mgr. Marie Rambousková

Úvodní modul

Gymnázium Louny

prosinec 2005 - únor 2006

Kurz

Mgr. Jiří Ekrt

Mgr. Věra Chrobáková

Ing. Romana Černá

Ing. Jarmila Majerová

Počítačová grafika

Gymnázium Louny

prosinec 2005- únor 2006

Kurz

Mgr. Jitka Jiroutková

Ing. Hana Šlechtová

Úvodní kurz - formou samostudia a zkoušky

Gymnázium Louny

prosinec 2005

 

V dalším proškolování budeme pokračovat i ve školním roce 2006/2007, protože škola se vybavuje moderní technikou, každý učitel již pracuje s počítačovou technikou, škola provozuje své www stránky, a tak je nutné se stále zdokonalovat.

 

B/9 Organizace školního roku

Ředitelka školy postupovala při organizace výuky v základní škole během celého školního roku 2005/2006 podle vyhlášky MŠMT č. 16/2004 Sb., o organizaci školního roku a podle materiálu MŠMT ČR čj. 27 035/2004-20 pod názvem Organizace školního roku 2005/2006 v základních, středních a speciálních školách. Je nutné ještě jmenovat základní vyhlášku MŠMT ČR č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, vyhlášku MŠMT ČR č.74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání.

 

a) Volné dny tzv. ředitelské volno

Ředitelka školy pro tento školní rok využila možnosti § 24 odst. 2 školského zákona, kdy je možné ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických, vyhlásit tzv. ředitelské volno (v jednom školním roce nejvíce 5 volné dny pro žáky). 1 den udělila dne 18. 11. 2005 z organizačních důvodů (akce k 20. výročí školy) pro celou školu, a 1 den udělila volno žákům 9. tříd v den přijímacího řízení tj. 24. 4. 2006.

 

 

 

b) Oslava - 20. výročí od založení školy /původně 8. ZŠ Louny, Školní 2426

 

            Na tuto akci tj. 20. výročí založení školy jsme se poctivě všichni začali připravovat ještě ve školním roce 2004/2005 (byl zahájen nácvik na akademii, projednával se program akademie, doprovodný program, seznamy hostů, sponzoři, sestavoval se hlavní organizační tým a další akce). O celém proběhu této akce, jejíž hlavní část se konala dne 5. 11. 2005, by se mohla skládat podstatná část této výroční zprávy. Akce se opravdu vydařila, dvě představení akademie v Divadle Louny byla úspěšná a všichni pozvaní hosté se opravdu dobře bavili.

Jsme všichni přesvědčeni, že jsem se tohoto úkolu zhostili opravdu důstojně a nemáme se za co stydět. Přílohou této výroční zprávy je týdenní program připravený k 20. výročí založení naší školy. Vše je důstojně zachyceno na fotografiích, které jsou jednak sestaveny do alba k tomuto výročí, ale i na www. stránkách naší školy.

 

b) www stránky školy

 

            Tímto plynule přecházím k dalšímu významnému úspěchu v tomto roce, kdy se nám podařilo zprovoznit (prosinec 2005) www stránky školy. Na počátku byly určité rozpaky, stránky se stále zdokonalují, ale podle ohlasů a zaznamenaných návštěvníků se stávají nepostradatelným pomocníkem školy. Jsou stále upravovány, doplňovány o aktuální informace, nechybí (od nového školního roku) jídelníček naší školní kuchyně a je zde velké množství obrázkových galerií z činnosti školy.

Pouze pro připomenutí           www.8zs.ln.cz                        (stačí vyhledat a již jste zde).

 

C Údaje o pracovnících školy, jejich kvalifikaci, praxi a způsobilosti – personální změny

 

Tak jako patří ke škole žáci a jejich zákonní zástupci, tak neodmyslitelně patří ke škole pedagogičtí pracovníci a ostatní pracovníci, kteří zajišťují plynulý chod celé školy.

 

            V oblasti pedagogických pracovníků byla situace na škole poměrně stabilizovaná.

O rozvázání pracovního poměru k 30. 7. 2005 požádala jedna pedagogická pracovnice, která přešla na Gymnázium V. Hlavatého Louny.

Pro nový školní rok nastoupilo do školy 5 nových pedagogických pracovníků. Byla nově jmenovaná výchovná poradkyně a podle zákona zahájila požadované studium. Ke konci září byla nově přijatá pedagogická asistentka k integrovaným žákům (5. a 9. třída), kdy ředitelka předem žádala zřizovatel a po souhlasu Krajského úřadu Ústeckého kraje, odboru školství, mládeže a tělovýchovy mohlo být toto místo zřízeno. Na počátku měsíce září 2005 pořádala o rozvázání pracovního poměru učitelka I. stupně z osobních důvodů.

Během roku došlo ještě k několika úpravám, včetně úpravy rozvrhu u některých tříd, zvlášť pokud se jednalo o dlouhodobější nepřítomnost učitelky. To se stalo ve II. pololetí roku (aprobace ČJ, DĚ). Ředitelka školy přijala důchodkyni se stejnou aprobací, která ukončila pracovní poměr až k 15. 6. 2006.      

V oblasti nepedagogických pracovníků školy došlo také k několika změnám. K 1. 2. 2006 rozvázala pracovní poměr kuchařka ve školní jídelně a na její místo nastoupila nová pracovnice k 1. 3. 2006. K 1. 7. 2006 odešla do důchodu uklízečka a na její místo nastoupila nová pracovnice k 1. 8. 2006.

 

 

 

            Následující tabulky o pracovnících školy byly zpracovány pro potřeby Krajského úřadu Ústeckého kraje, odboru školství, mládeže a tělovýchovy (KEVIS) a jsou pouze malou součástí požadovaných údajů pro výroční zprávu o stavu školství Ústeckého kraje.

 

výpis záznamů v tabulce 'Přepočtený počet PP za právní subjekt jako celek'

Kód organizace

Celkový přepočtený počet PP

Celkový přepočtený počet neped. prac.

LN-O-380

32.26

12.94

záznamy 1 - 1 z 1

 

výpis záznamů v tabulce 'PP na ZŠ fyzicky'

Kód organizace

Celkový počet PP fyzicky

Z toho asistentů pedagoga pro zdrav. postiž.

Z toho asistentů pedagoga pro soc. znevýhod.

Počet PP s odb. kvalif. fyzicky

Celk. počet oduč. hod. týd. úvazek

Z toho počet oduč. hod. odborně týd. úvazek

Celkový počet neped. prac. fyzicky

LN-O-380

35

1

0

28

589

450

9

záznamy 1 - 1 z 1

 

výpis záznamů v tabulce 'PP na ZŠ přepočteno'

Kód organizace

Celkový přepočtený počet PP

Z toho asistentů pedagoga pro zdrav. postiž.

Z toho asistentů pedagoga pro soc. znevýhod.

Celkový přepočtený počet neped. prac.

LN-O-380

32.26

0.91

 

7.03

záznamy 1 - 1 z 1

 

Kód organizace

Počet PP s odb. kvalif. do 35 let celkem

Počet PP s odb. kvalif. do 35 let ženy

Počet PP bez odb. kvalif. do 35 let celkem

Počet PP bez odb. kvalif. do 35 let ženy

Počet PP s odb. kvalif. 35 - 45 let celkem

Počet PP s odb. kvalif. 35 - 45 let ženy

Počet PP bez odb. kvalif. 35 - 45 let celkem

Počet PP bez odb. kvalif. 35 - 45 let ženy

Počet PP s odb. kvalif. 45 - 55 let celkem

Počet PP s odb. kvalif. 45 - 55 let ženy

Počet PP bez odb. kvalif. 45 - 55 let celkem

LN-O-380

3

2

3

3

10

9

2

2

13

12

1

 

Počet PP bez odb. kvalif. 45 - 55 let ženy

Počet PP s odb. kvalif. 55 - důch. věk celkem

Počet PP s odb. kvalif. 55 - důch. věk ženy

Počet PP bez odb. kvalif. 55 - důch. věk celkem

Počet PP bez odb. kvalif. 55 - důch. věk ženy

Počet PP s odb. kvalif. důchodci celkem

Počet PP s odb. kvalif. důchodci ženy

Počet PP bez odb. kvalif. důchodci celkem

Počet PP bez odb. kvalif. důchodci ženy

1

1

0

0

0

1

1

1

1

 

výpis záznamů v tabulce 'Nepedagogičtí pracovníci v zařízení školního stravování'

Kód organizace

Počet neped. prac. fyzicky

Počet neped. prac. přepočteno

Prům. výše hrub. platu na 1 prac. za měsíc

LN-O-380

6

5.91

10914

záznamy 1 - 1 z 1

 

 

 

D Údaje o přijímacím řízení nebo o zařazování žáků

 

D/1 Žáci 1. tříd ve školním roce 2005/2006

 

V tomto školním roce zasedlo poprvé do školních lavic 50 prvňáčků (1. A - 24 žáků, 1. B - 26 žáků) V počtu převládali chlapci a je možné potvrdit, že obě třídy jsou velice živé, ale úspěšné v učení.

Po uplynutí I. pololetí a II. pololetí zpracovaly učitelky 1. tříd projekt tzv. „Adaptační potíže žáků v 1. roce jejich plnění základní povinné docházky“ a s tímto materiálem pracovalo nejen vedení školy, ale i VP a některé učitelky 1. stupně. Považuji tento postup za velice přínosný a budeme v tomto duchu i nadále pokračovat.

 

D/2 Zápis do 1. tříd pro školní rok 2006/2007

I v letošním školním roce proběhl podle platné legislativy zápis do 1. ročníku pro školní rok 2006/2007 ve dnech 21. a 22. 1. 2006 (v pátek a sobotu). Jako náhradní termín zápisu byl stanoven 9. únor 2006. Celkem bylo zapsáno 53 žáků, ale 20 z nich byl udělen (na základě žádosti rodičů a vyšetření v pedagogicko psychologické poradně či speciálně pedagogickém centru) odklad školní docházky o jeden školní rok. Nový školní rok 2006/2007 zahájilo pouze 35 žáků, kteří usedli do školních lavic ve třídě 1. A (celkem 18 žáků) a 1. B celkem 17 žáků). Tato skutečnost byla pro vedení školy určitým zklamáním, protože počty žáků v těchto třídách jsou opravdu nízké, ale bohužel někteří žáci odešli ještě před zahájením výuky do jiných škol (většinou v jiném městě) a nových žáků nastoupilo málo.

Vedení školy pozvalo rodiče všech budoucích prvňáčků na seznamovací schůzku dne 26. 6. 2006, kde k rodičům pohovořila ředitelka školy, vedoucí školní družiny, třídní učitelky obou budoucích prvních tříd. Rodiče a jejich děti si mohli prohlédnout svoji třídu, kde se začali 1. září učit (byl zvolen pavilon školní družiny, kde budou mít prvňáčci více klidu pro výuku). Rodiče dostali připravený seznam potřebných pomůcek, seznamovací letáček o škole a mnoho dalších informací.

Zájem ze strany rodičů byl veliký a musím konstatovat, že se nám tato akce velice osvědčila (již v předešlých letech), rodiče se předem ptají na některé nejasnosti, mohou i na této schůzce požádat o případné přesuny dětí mezi třídami.

Dále se seznámili se všemi učebnicemi, které žáci dostanou bezplatně (podle platné legislativy), a také si ujasnili postup při nákupu vhodných pomůcek.

 

D/3 Údaje o přijímacím řízení na střední školy či učiliště

Od 1. 1. 2005 s účinností nového školského zákona a podle nové vyhlášky č. 677/2004 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o organizaci přijímacího řízení ke vzdělávání ve středních školách, ve znění pozdějších úprav se i v letošním školním roce 2005/2006 pro školní rok 2006/2007 konalo I. kolo přijímacích zkoušek v pondělí 24. dubna 2006. Žáci si letos opět podávali pouze (prostřednictvím školy) jednu závaznou přihlášku na střední školy či učiliště a pokud nebyli přijatí v prvním kole, podávali si již další přihlášky na příslušné školy prostřednictvím rodičů a mohli se klidně zúčastnit (pokud neměli štěstí) třeba i 5 přijímacích kol. Konečný termín byl 31. srpen 2006.

V letošním roce bylo v 9. třídách zapsáno celkem 61 žáků a všichni se zúčastnili přijímacího řízení na středních školách či učilištích:

 

9. A

9. B

9. C

19 žáků

22 žáků

20 žáků

V nižších ročnících se zúčastnili přijímacího řízení na učiliště:

 

8. ročník

7. ročník

6. ročník

3 žáci

1 žáci

1 žák

 

Gymnázium

7 (přijato)

Obchodní akademie

14 (přijato)

SOŠ (a učiliště)

46 (přijato)

Poznámka: v prvním kole nebylo přijato ke studiu 5 žáků, buď podali odvolání nebo změnili školu a nakonec bylo umístěno všech 66 vycházejících žáků.

 

V 5. ročníků byli přihlášeni 4 žáci ke studiu na víceleté gymnázium (5. A/3, 5. B/1).

3 žáci (chlapci) uspěli a byli ke studiu přijati.

 

            Ještě je nutné doplnit jednu poznámku - v letošním roce ukončil povinnou školní docházku i žák Karel Štěpánek, který v naší škole nastupoval již do 1. třídy a celých 10 let byl žákem naší školy. I přesto, že se jednalo o handicapovaného žáka (jezdil na invalidním vozíku, později, po mnoha náročných operacích, chodil) vytrvale školu navštěvoval a byl pilným studentem. Za vydatné a obětavé pomoci svojí rodiny (hlavně maminky), za pomoci asistentek (které se střídaly), a za pomoci i samotných učitelů, žák ukončil základní školu a nastoupil na speciální střední školu do Prahy (Jedličkův ústav).

E. Přehledné údaje o výsledcích vzdělávání a chování žáků

E/1 Výchovné problémy

Na základě zákona č. 561/2004 Sb., (školský zákon), ve znění pozdějších doplňků a vyhlášky č. 48/2005 Sb., jsou žáci hodnoceni jednak podle prospěchu v jednotlivých předmětech (klasifikováno stupni), tak je hodnoceno i chování žáka (klasifikováno stupni). Ke dni 31. 8. 2005 schválila Školská rada na Základní škole Louny, Školní 2426 školní řád a jeho součástí je i materiál Pravidla pro hodnocení vzdělávání žáků na škole.

 

Požadované podklady pro hodnocení prospěchu a chování, připravují jednotliví třídní učitelé a zástupkyně školy zpracovává Zápisy z pedagogické rady (včetně přehledných tabulek a podkladových materiálů jako přílohy).

 

Čtvrtletí

NTU

I.st./ II.st.

DTU

I.st./ II.st.

ŘD

I.st./ II.st.

II.st.

I.st./ II.st.

III.st.

I.st./ II.st.

Pochvaly

I.st./II.st.

I.

10

64

8

14

 

7

 

 

 

 

72

5

II.

15

32

1

6

1

9

 

8

1

5

40

49

III.

9

26

6

16

2

3

 

5

 

 

23

9

IV.

4

21

8

10

5

7

 

8

1

5

85

66

            Ředitelka školy vytvořila tzv. Podkladové listy (pracovní název), které vyplňuje každý třídní učitel za proběhlé čtvrtletí a předkládá řediteli školy na pedagogické radě. Do těchto listů zapisuje třídní učitel jména žáků, se kterými řeší během určitého období různé problémy (hlavně kázeňské, rodinné, osobní). Tyto materiály si pečlivě sledují a pokud se jméno žáka objevuje v každém čtvrtletí, řešíme na poradách, jak dále s tímto žákem pracovat. Podkladové listy jsou materiálem „důvěrným“, a proto je po zpracování uložen na bezpečném místě a slouží k další snadnější orientaci, např. při klasifikační poradě při návrhu kázeňských opatření, při jednání výchovné komise, při jednání s rodiči. V tomto duchu budeme i nadále pokračovat.

            Na konci tohoto školního roku začalo vedení školy pracovat na dalším materiálu k posílení chování a kázně žáků na škole pod pracovním názvem Náš školní kodex chování. Jednotliví učitelé zpracovali návrhy řešení, podle předložených bodů. Protože se jedná o velice důležitý, ale i napadnutelné materiál, je teprve ve fázi rozpracování. Vedení školy s ním bude ještě dále pracovat, bude prodiskutován na předmětových sekcích, bude předložen školské radě a teprve po celkovém doladění bude představen nejen žákům, ale i jejich rodičům.

 

Přehled klasifikace žáků  školy za školní rok 2005/2006-    1 pololetí (příloha č. 1)

 

Přehled klasifikace žáků školy za školní rok 2005/2006 – II. pololetí (příloha č. 2)

 

E/2 Povinná školní docházka

 

a)         Žák může plnit povinnou školní docházku zvláštním způsobem, a to plnění školní docházky v zahraničí nebo v zahraniční škole na území České republiky (zákon č. 561/2004 SB., školský zákon, § 38) a na základě domluvy koná v určitém časovém rozmezí zkoušky a je hodnocen pouze z určených předmětů (např. český jazyk, prvouku). Tímto způsobem studovala na naší škole jedna žákyně 2.A třídy, ale protože se jedná o žákyni ze sociálně slabé rodiny, byla komunikace se školou velice špatná a zcela nedostatečná.

 

b)        Zákon č. 561/2004 Sb., školský zákon, § 50 odst. 2, dovoluje tu možnost, že ředitel školy může ze zdravotních a jiných závažných důvodů uvolnit žáka na žádost jeho zákonného zástupce zcela nebo zčásti z vyučování některého předmětu. Nejčastěji se jednalo o uvolnění z předmětu: tělesná výchova, ojediněle z předmětu: rodinná výchova, volitelný předmět.

Zástupkyně školy vstoupila do jednání s třídními učiteli, ti předali zákonným zástupcům žádost o uvolnění z výuky a dále škola požadovala přiložení např. lékařského posudky, vyšetření z PPP nebo doložení jiných závažných skutečností.

Dále bylo přiloženo rozhodnutí ředitele školy a o této skutečnosti byl informován zpětně třídní učitel a vyučující příslušného předmětu, včetně zákonného zástupce. Veškerá dokumentace je uložena u zástupně školy.

            Pro školní rok 2005/2006 bylo na základě zákona uvolněno ze zdravotních důvodů z c e l a (doloženo lékařskou zprávou):

na I. stupni: 1 žák (tělesná výchova),

na II. stupni 15 žáků (tělesná výchova, 1 žák (pracovní činnosti), 1 žák (volitelný předmět).

Někteří žáci, kteří mají lékařské doporučení, jsou přeřazeni do hodin zdravotní tělesné výchovy. U ostatních je osvobození úplné a na základě žádosti zákonného zástupce pokračují ve výuce v jiné paralelní třídě nebo (pokud se jedná o koncové hodiny) ukončují výuku.

 

c)         Jako další možnost hodnocení dovoluje legislativa používat slovní hodnocení. Metody tolerance a hodnocení vyplývají jednak z platných právních předpisů, jednak z metod používaných a ověřených v praxi. Dávají tak učiteli možnost vybrat optimální metody práce, které budou vyhovovat jak žákovi podle individuálních projevů jeho poruchy, tak i učiteli.

O možnosti slovního hodnocení se zmiňuji i proto, že od školního roku 2005/2006 postupovala ředitelka školy zcela podle nového školského zákona a nově vzniklé školské radě předložila ke schválení školní řád a jeho součást pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků. Zájem o používání slovního hodnocení ze strany zákonných zástupců je velice malý.

Žáci a jejich rodiče stále vyžadují známky jako viditelnou formu hodnocení. Na konci školního roku 2005/2006 byli slovně hodnoceni 4 žáci (3 na I. stupni a 1 na II. stupni).

Oblasti slovního hodnocení žáků ze strany pedagogů školy věnovala ředitelka školy velkou pozornost již v minulém školní roce, ale i nadále bude nutné oslovit nejen samotné žáky, pedagogy, ale také zákonné zástupce a k tomu prostudovat doprovodnou literaturu.

Bohužel opět je nutné konstatovat, že hodnocení tzv. slovně (žáci nedostávají známky) nemá v naší škole zelenou a opět převládá hodnocení známkou. Vzhledem k tomu, že se chce naše škola více profilovat pro oblast vzdělávání žáků se SPUCH (tzv. integrovaných), bude nutné věnovat této problematice více času a dokázat nejen učitelům, ale i rodičům, že to žákovi neuškodí, naopak pomůže v jeho nelehké situaci (často se tyto poruchy odstranit nedají, ale dají se zmírnit). Chceme žákovi ukázat, že školní prostředí nemusí být pouze nemotivující, ale naopak motivující (příjemné, kladné, potěšující).

d)        Každá škola má pevně stanovená svá pravidla pro uvolňování žáka z vyučování z důvodů, které jsou zákonnému zástupci žáka předem známy (ozdravný pobyt, rekreace, lázně atd.) v průběhu školního roku. Ředitelka školy považuje za úspěch (práce vedení školy a třídních učitelů), že zákonní zástupci respektují rozhodnutí ředitele školy a vždy formou písemné žádosti žádají o uvolnění z výuky. V tomto školním roce se jednalo o 63 podaných žádostí. Ředitelka školy důsledně vyžaduje vyjádření třídního učitele, který by na žádost neměl pouze napsat „souhlasím“, ale v případě různých problémů (např. záškoláctví, špatné chování, špatný prospěch, nedoplňování látky, častá absence atd.) požaduji zcela konkrétně vypsat tyto skutečnosti a v případě možných následků se může škola na tuto skutečnost odvolat (např. snížená známka z chování, špatný prospěch, kázeňské problémy).

V tomto školní roce bylo vždy připojeno vyjádření ředitele školy, ale s upozorněním, že docházka do školy je pro žáka povinná a tuto povinnost mají zajišťovat zákonní zástupci přítomností žáka (syna/dcery) ve škole v rámci školního roku (doba výuky).

 

Měsíc

Počet žádostí zákonného zástupce

Vyjádření školy (učitel/ředitelka)

Září 2005

9

ANO

Říjen 2005

3

ANO

Leden 2006

2

ANO

Únor 2006

9

ANO

Březen 2006

10

ANO

Duben 2006

1

ANO

Květen 2006

2

ANO

Červen 2006

27

ANO

 

V případě, že se jedná o dlouhodobější uvolnění (většinou zdravotní důvody), požaduje ředitelka školy vyjádření od všech vyučujících (zajišťuje třídní učitel), že bude mít žák dostatek známek a nebudou problémy s klasifikací. Na tuto skutečnost je potom zákonný zástupce upozorněn.

 

c) Prevence sociálně patologických jevů ve školním roce 2005/2006

 

Pro školní rok 2005/2006 byla pověřena funkcí školního metodika prevence na škole Mgr. Lenka Cvešprová, která postupovala při plnění své činnosti podle Metodického pokynu MŠMT ČR k prevenci sociálně patologických jevů u dětí a mládeže pod čj. 14 514/2000- 51,

podle vyhlášky MŠMT č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, dále podle organizačního řádu školy.

V letošním školním roce jsme vycházeli v oblasti prevence z programu „Sám sebou“, na jehož základě je zpracován i minimální preventivní program (MPP) na škole. Dle tohoto programu byla jednotlivá témata rozpracována  a zapracována do učebních plánů odpovídajících předmětů. Za jejich splnění byli odpovědni příslušní pedagogičtí pracovníci a namátkovou kontrolu vykonávalo vedení školy. Hlavní váha spočívala na předmětech občanská výchova, rodinná výchova, přírodopis, chemie, český jazyk, výtvarná výchova, dějepis, i tělesná výchova. Touto problematikou se zabývaly i jednotlivé předmětové sekce na I. a II. stupni. Na poradách se této problematice věnovalo i vedení školy a svůj prostor měla vždy vymezený výchovná poradkyně a školní metodik prevence.

            Využívali jsme i nabídky PPP, která měla připravené programy pro třídy ZŠ. Vedení školy považuje výkon funkce třídního učitele za základní, a tak je vždy velikým přínosem, když třídní učitel žáky své třídy zná a mnohdy svým kladným přístupem (pochopením, nabídkou, pomoci) je schopen některým negativním vlivům předcházet, popřípadě spolupracovat s VP a preventistou na škole.

            V tomto školním roce jsme na škole řešili i problémy spojené se šikanou, kouřením, častým jevem bylo záškoláctví. O této otázce se ředitelka školy zmiňuje v bodě E/3 záškoláctví.

            Při plánování programu využíváme i dostupné webové stránky a další. Také odebíráme časopis Závislost a Prevence, který je zvlášť velmi inspirativní a přínosný. Snažili jsme se pracovat se všemi nápady a pracovními listy, které se zde objevovaly. Jednalo se např. o Kytičku pro tebe, Desatero pro rodiče, listy Když se mi nechce učit, lista Jak úspěšně skládat zkoušky a dotazníky KLIT. Inspirujeme se také některými akcemi z jiných krajů např. Malá policejní akademie – komplexní program prevence sociálně patologických jevů a další odkazy.

            Škola se také zapojila do projektu Jeden svět na školách, kterou organizuje Člověk v tísni – společnost při ČT. Je zaměřená na vzdělávání o lidských právech a rozvojové spolupráci prostřednictvím dokumentárních filmů, které jsou začleňovány do jednotlivých kompetencí a průřezových témat.

Závěrem je možno konstatovat, že se velmi osvědčilo rozpracování prevence/ projektů do jednotlivých učebních plánů vyučujících, kteří pak prevenci provádějí koordinovaně ve spolupráci s metodičkou sociálně patologických jevů na naší škole.

 

E/3 Záškoláctví (oblast sociálně patologických jevů)

MŠMT ČR vydalo dne 11. března 2002 pod čj. 10 194/2002-14 Metodický pokyn k jednotnému postupu při uvolňování a omlouvání žáků z vyučování, prevenci a postihu záškoláctví. Tento pokyn nejen navrhuje prevenci záškoláctví, ale rozděluje způsob omlouvání nepřítomnosti, ale hlavně způsob řešení neomluvené absence do tří okruhů, včetně příloh č. 1, č. 2, č.3. Tento materiál je v současné době pouze doporučující, protože přednost má v tomto případě zákon o rodině, zákon o sociálně právní ochraně dětí, občanský zákoník, zákon o přestupcích nebo trestní zákon. Zákony musí být vždy v platném znění.

Ve školním roce 2005/2006 se i naše škola nevyhnula tomuto okruhu problémů v oblasti záškoláctví. Na úvodní pedagogické radě v přípravném týdnu, ale i během školního roku, věnovalo vedení školy tomuto záškoláctví, a hlavně prevenci a postupu při řešení, velkou pozornost. Během roku velice důsledně vedení školy, výchovná poradkyně i třídní učitelé bojovali proti záškoláctví a velice neúnavně se této oblasti věnovali. Jsem přesvědčená, že díky naší důslednosti, neúnavnosti a neústupnosti se nám společně dařilo mnoho počínajících náznaků záškoláctví podchytit a zabránit tak dalšímu šíření a rozmáhání. Úspěchů nebylo dosaženo ve všech případech a okamžitě, ale škola - pracovníci školy učinili v této oblasti mnoho vstřícných a pomocných kroků.

I v tomto školním roce chceme i nadále pokračovat a neúnavně bojovat nejen se žáky, ale mnohdy (a to nás mrzí nejvíce) i se zákonnými zástupci, kteří někdy zcela vědomě a často i otevřeně kryjí své potomky a potom se diví, že je tzv“ nezvládají“.

Ředitelka školy využila hlavně přílohy č.1 Metodického pokynu k jednotnému postupu při uvolňování a omlouvání žáků z vyučování, prevenci a postihu záškoláctví a třídní učitelé musí při každém jednání se zákonným zástupcem tuto přílohu vyplňovat, své vyjádření doplňuje výchovná poradkyně nebo metodička prevence a dojednané kroky či výsledek jednání podepisuje i rodič a musí souhlasit se stanovenými postupy spolupráce.

            Každý měsíc vyplňují třídní učitelé tabulku k záškoláctví, kde zaznamenávají

 

Jméno žáka

Počet zameškaných hodin z důvodu záškoláctví

Stručný způsob řešení

 

Po odevzdání se za školu zpracovává souhrnná tabulka s názvem Seznam žáků s neomluvenými hodinami za měsíc XX, která se odesílala na Městský úřad Louny, odbor sociálních věcí, úsek sociální prevence. Všechny tyto kroky se podnikají v souvislosti se změnou zákona č. 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti, kdy dochází ke změně v tom, že pokud nebudou rodiče plnit povinnosti zákonného zástupce nezaopatřeného dítěte spojené s řádným plněním povinné školní docházky, budou vůči němu uplatněny sankce, a to vrácení vyplacené dávky sociální péče za kalendářní měsíce, ve kterém dítě mělo neomluvenou absenci.

Během školního roku zasedala výchovná komise, kterou jmenovala ředitelka školy

3 x, přítomni museli být vždy i rodiče žáků a svoji obhajobu předvedli i samotní žáci. Není možné zcela jednoznačně říci, že po jednání této komise se situace na 100% zlepší, ale aspoň dochází k určité nápravě, ochotě spolupracovat a jednat. U některých rodin je povinnost posílat své dítě do školy a plnit povinnou školní docházku nesplnitelná.

            Záškoláctví je jev, který ke školní docházce patřil a patří, ale my potřebujeme přesvědčit žáky i jejich zákonné zástupce, že školní docházka je povinná a právo na vzdělávaní má každý občan bezplatně. A tuto možnost by měl umět využívat.

            Pro nový školní rok 2006/2007 zpracovala ředitelka školy vnitřní dokument školy (příloha č. 4 ke školnímu řádu), který se jmenuje Docházka do školy a omlouvání nepřítomnosti žáků ve výuce, vydaná s účinností 1. 9. 2006. V tomto materiálu jsou zcela jasně vymezená pravidla pro jednání a chování školy v oblasti docházky do školy a stanovená jasná pravidla pro rodiče žáků (jejich zákonné zástupce).

E/4 Šikana

Škola by měla vytvářet radostné prostředí, ba co víc – radostné společenství. Problém je, že řadě lidí už v dnešní době zní takové slovní spojení naprosto nereálně. Přitom platí, že jen šťastné a spokojené dítě se dokáže učit tak, aby mělo výsledky, a aby ze získaných poznatků mohlo čerpat i ve svém dalším životě. Dítě, které musí každé ráno přemýšlet, kudy jít do školy, aby se vyhnulo nepříjemným setkáním se svými trýzniteli, kde se schová o přestávce, nebo má stále zničené a rozházené pomůcky, pochopitelně nemůže mít ponětí o tom, co se děje u tabule a jak zajímavá je látka, kterou paní učitelka vykládá nebo jakou mají hezkou učebnici nebo celou třídu a vlastně i školu.

Na škole se objevily případy šikany ze strany spolužáků ve škole, ale šikana i ze strany jiných dětí, které nenavštěvují naší školu. Není možné používat slovo šikana pro všechny případy a v jakékoliv souvislosti, ale je nutné tomuto jevu věnovat velkou pozornost a hlavně před tímto novodobým problémem nezavírat oči.

V roce 2005/2006 jsme zřídili ve škole „schránku důvěry“, která je přístupná všem žákům. Některé dotazy, podněty či vzkazy jsou opravdu zajímavé, ale zatím nebyly nějak alarmující. Žáci jsou také postupně seznamovány s postupem v případě šikany, ubližování, násilí ve škole, ale i násilí v rodině a znají čísla či postup, kam se obrátit.

Při řešení sociálně patologických jevů respektujeme MP MŠMT ČR, které platí:

Ø     MP k prevenci sociálně patologických jevů u dětí a mládeže (čj. 14514/2005-51),

Ø     MP k prevenci a řešení šikanování mezi žáky škol a škol. zařízení  (čj. 28275/00-22),

Ø     MP k projevům rasismu, xenofobie a intolerance (čj. 14423/1999-22)

Ø     MP k jednotnému postupu při uvolňování a omlouvání žáků z vyučování, prevenci a postihu záškoláctví (čj. 10194/2002-14),

Ø     MP spolupráce předškolních zařízení, škol a školských zařízení s Policií ČR při prevenci a při vyšetřování kriminality dětí a mládeže a kriminality na dětech a mládeži páchané (čj. 25884/2003-24).

            Spolupracujeme podle závažnosti patologického chování s dalšími krizovými, poradenskými a preventivními zařízeními, s institucemi zajišťujícími sociálně právní ochranu dětí a mládeže, zajišťujeme informovanost žáků školy a jejich zákonných zástupců.

            Prevenci a řešení sociálně patologických jevů na naší škole je již tradičně věnována velká pozornost. Škola reaguje na takovéto jevy velmi pružně a důsledně potírá jakékoli násilí, šikanu apod. Sledujeme všechny projevy sociálně patologických jevů a navrhujeme cílená opatření k včasnému odhalování těchto rizik a k bezodkladnému řešení vzniklých problémů.

Vytvořme si radostné společenství i na naší škole

F. Údaje o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků

 

Průběžné další vzdělávání představuje celý komplex vzdělávacích aktivit. Vzdělávání učitelů není jen zavádění změn, ale je důležité i pro udržení stávající a měnící se  úrovně školství, zamezuje úpadku a předává ověřené postupy a metody. Samozřejmostí je, že obsahem dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP) musí být nejnovější poznatky a nové vyučovací metody. Do dalšího vzdělávání patří kurzy, semináře a vzdělávací akce, ale také soustavná metodická, servisní, poradenská a informační činnost zařízení pro další vzdělávání učitelů. Těchto institucí je hodně a je z čeho vybírat.

Průběžné vzdělávání by mělo být základem rozvoje školy. Ředitel školy v programu DVPP každoročně konkretizuje vzdělávací potřeby učitelského sboru jako celku –  souvislosti se specifickými podmínkami a problémy školy, v návaznosti na záměr rozvoje školy, a také stanoví požadavky na jednotlivé učitele, ať již v oblasti předmětové a didaktické či jiné (např. v návaznosti na novou funkci – VP, začínajícího učitele, koordinátora rámcového vzdělávací programu), v návaznosti na požadavky odborné klasifikace a vzdělání podle zákona a další aspekty.

V následující tabulce je předkládán přehled o všech vzdělávacích aktivitách naší školy během školního roku 2005/2006:

a) vzdělávací akce pedagogických pracovníků školy

b) Národní projektu v rámci studia a doplnění vzdělání

c) různé a další.

a) vzdělávací akce pedagogických pracovníků školy

Počet

Zaměření akce

Místo konání

Termín

1 ŘŠ

RVP ZV - Dítě a volný čas

Jihlava

září 2005 (jednodenní)

1 ped.pr.

Výuka poslechových dovedností

a výslovnosti v AJ

Chomutov

říjen 2005 (jednodenní)

1 ped.pr.

Výuka slovní zásoby – AJ

Chomutov

říjen 2005 (jednodenní)

1 ZŘ

RVP ZV - Klíčové kompetence

Most

říjen 2005 (jednodenní)

1 ZŘ

RVP ZV- Výstupní hodnocení

Most

říjen 2005 (jednodenní)

1ŘŠ

Kariérní systém pedagogických pracovníků a další aktuální změny ve školství

Praha

říjen 2005 (jednodenní)

1 ped.pr.

Hrátky s hudbou - hrajeme, zpíváme, tančíme

Louny

říjen 2005 (jednodenní)

5 ped.p.

Výstava didaktických pomůcek pro MŠ, ZŠ a nápravu specifických poruch

Louny

říjen 2005 (jednodenní)

1 ŘŠ

1 VŠJ

Porada vedoucích školních jídelen a ředitelů škol – nová legislativa

Louny

listopad 2005 (jednodenní)

1 ped.pr.

Veselé Vánoce v ekoateliéru

Louny

listopad 05 (jednodenní)

1 ped.pr.

RVP ZV - Národní projekt koordinátor

(povinnost vyškolit pro každou školu)

Projekt EU - organizuje NIDV (Praha)

Chomutov

leden 2005 (tři dny)

únor 2006 (tři dny)

2 ped.pr.

Predikace VPU a VPCH

Louny

leden 2006 - I. část

leden 2006 - II. část

1 ŘŠ

Zimní škola PAU - RVP ZV

Cesta k inovativní škole

Kladno

únor 2006 (tři dny)

2 ped.p.

Cesta od tradičního vyučování k efektivnímu učení

Ústí/Labem

únor 2006 (jednodenní)

1 ŘŠ

RVP ZV - Proč a jak zpracovat školní vzdělávání program ZV

Kladno

březen 2006 (dva dny)

8 ped. p.

Den učitelů – slavnostní představení

Praha

březen 2006 (představení)

2 ped. p.

Cesta časem I - projektová výuka

Louny

březen 2006 (jednodenní)

1 ped.pr.

Veselé Velikonoce - jarní hraní

Louny

březen 2006 (jednodenní)

1 ped. p.

TěloPraha 2006 (TV)

Praha

srpen 2006 (tři dny)

1 ped.p.

Dokumentární film v průřezových tématech RVP /Jeden svět na školách

Praha

květen 2006 (jednodenní)

1 ŘŠ

Fórum výchovy ke zdraví

Benešov/L

duben 2006 (tři dny)

1 ped. p.

Aranžování květin do netradičních materiálů

Louny

duben 200 (jednodenní)

1 ŘŠ

Celostátní kongres výchovného poradenství

Žďár/Sáz.

duben 2006 (dva dny)

1 ped. p.

Výuka čtení v angličtině

Chomutov

duben 2006 (jednodenní)

1 ped. p.

Rozvoj ústního projevu žáků v AJ

Chomutov

duben 2006 (jednodenní)

2 ped.p.

Štíhlé pruhy - výtvarné proměny skartovaného papíru (Ekoateliér)

Louny

květen 2006 (jednodenní)

3 ped. p

Výtvarná akce školy - téma Stromy

Tušimice

květen 2006 (výstava)

1 ped. p.

TěloPraha 2006 (TV)

Praha

srpen 2006 (tři dny)

 

 

 

 

 

 

b) Národní projektu v rámci studia a doplnění vzdělání

Během celého školního roku 2005/2006 probíhaly i další vzdělávací akce, které nebyly pouze jednodenní či vícedenní, ale jednalo se o studium (pravidelné lekce probíhající 1 až 2x týdně).

Ø     Národní projekt Brány jazyků, který je financován EU a probíhá ve třech cílových

skupinách s možností výběru výuky v jazyce anglickém, německém a francouzském.

Za naší školu se tohoto projektu (cílová skupina 1) zúčastňuje 1 pedagogická pracovnice, která se kurzu zúčastňuje pravidelně každou středu v Mostě v odpoledních hodinách. Tento kurz je určen pro neaprobované učitele, v jehož závěru by měli účastníci složit zkoušku, na jejímž základě by byli oprávněni vyučovat jazyk s plnou odborností.

 

Ø     Národní projekt Brána jazyků (viz výše - cílová skupina 3), která je určená pro ostatní

učitele vzdělávacích předmětů, Za naši školu se zapojili 3 vyučující (jazyk anglický). Opět se jedná o pravidelné studium (1x týdně) v Lounech. Započalo ve školním roce 2005/2006 a pokračuje i v novém školním roce 2006/2007.

 

Ø     MEJA - rozvojový program metodické a jazykové přípravy pro učitele ZŠ bez

odborné kvalifikace pro výuku cizích jazyků, kdy podmínkou pro zařazení do tohoto kurzu bylo absolvování písemného rozřazovacího testu. Za naší školu vyučující projevili zájem, ale bohužel testy byly náročné, a tak se nakonec do akce nezapojili. Připravují se na kola další.

 

Ø     Ve školním roce 2005/2006 (červenec 2006) se jedna aprobovaná vyučující pro NJ

zúčastnila Jazykového kurzu v zahraničí, kdy se jednalo o intenzivní výuku německého jazyka v rámci Národní agentury Sokrates.

 

Ø     Národní projekt „ ÚSPĚŠNÝ ŘEDITEL“ - profesionalizační příprava - Studium pro

vedoucí pedagogické pracovníky, organizovaný Evropským sociálním fondem v ČR a Národním institutem pro další vzdělávání. Jedná se o náročné intenzivní studium pro vedoucí pracovníky školy (za naši školu studuje ředitelka školy). Toto studium byla zahájeno v březnu 2006 (Základy práva, Pracovní právo, Financování školy, Organizace školy) a bude ukončeno závěrečnou prací a ústní obhajobou v listopadu 2006. Jednalo se o studium v Ústí nad Labem, doplněné pracovními výjezdními soustředěními.

 

Ø     Studium výchovného poradenství na UK Praha - jedná se o specializační studium pro

výchovné poradce (4 semestry), které probíhá v Praze a je doplněno závěrečnou prací a ústní zkouškou. Za naši školu studuje 1 pedagogická pracovnice, která je pověřená funkcí VP, ale doplňuje se požadovanou odbornost.

 

c) různé a další akce a oblast vzdělávání

Ve škole je proces vzdělávání, studia a získávání nových informací neukončeným procesem a záleží na lidské síle, odvaze a často i potřebě se v těchto oblastech stále zdokonalovat.

Ø     nové učebnice a učební pomůcky pro žáky a učitele,

Ø     odborné knihy, publikace a odborné encyklopedie,

Ø     periodika a odborné časopisy pro učitele i žáky,

Ø     legislativní změny (zákony, vyhlášky, MP) a jejich studium pro potřeby zapojení,

Ø     vzájemné konzultace, přátelská setkání z jinými učiteli z jiných škol,

Ø     příprava školního vzdělávacího programu základního vzdělávání,

Ø     příprava na soutěže, projekty, vzdělávací akce pro žáky školy,

Ø     projektové dny navazující na výuky a koncepci školy atd.

G. Údaje o aktivitách a prezentaci školy (nejen na veřejnosti)

 

Základní vzdělávání vede k tomu, aby si žáci osvojili potřebné strategie učení a na jejich základě byli motivováni k celoživotnímu učení, aby se učili tvořivě myslet a řešit přiměřené problémy, chránit své fyzické i duševní zdraví, poznávat své schopnosti a reálné možnosti a uplatňovat své získané vědomosti a dovednosti nejen ve škole, ale i v mimoškolních aktivitách a také při reprezentaci školy.

 

G/1 Zájmové vzdělávání – kroužky

Zájmové vzdělávání je souhrn výchovně vzdělávacích, poznávacích, rekreačních a dalších systematických, ale i jednorázových činností a aktivit, směřujících k účelnému a efektivnímu naplnění volného času a umožňujících získat vědomosti a dovednosti mimo organizovanou školní výuku.

 S individualizací a diferenciací výuky se ostré hranice mezi povinnou výukou, volitelnými a nepovinnými předměty ve škole a zájmovou činností a čistým volným časem stírají a vytváří se prostor pro rozšíření funkce školy. Vzhledem k tomu, že dlouhodobě probíhající proměna charakteru rodiny narušila její výchovné působení a nezanedbatelný vliv na mládež získává parta, tj. vrstevnická skupiny i další činitelé včetně vznikajících subkultur, ohrožení mládeže (především drogami, násilím a šikanou) stoupá. Zde opět nastupuje škola.

Ve školním roce 2005/2006 pracovaly na Základní škole Louny, Školní 2426 tyto zájmové útvary (kroužky):

Počet

Název a zaměření kroužku

Zájem – účast

1 kroužek

Míčové hry – vybíjená (3. a 4. třída)

pravidelně chodící zájemci

1 kroužek

Míčové hry – vybíjená (1. a 2. třída)

zájem nepravidelný

1 kroužek

Sportovní gymnastika (II. stupeň)

pravidelně chodící zájemci

1 kroužek

Turistický kroužek (II. stupeň)

pravidelně chodící zájemci

1 kroužek

Taneční kroužek

zájem nepravidelný

1 kroužek

Výtvarný kroužek (I. stupeň)

pravidelně chodící zájemci

1 kroužek

Turistický kroužek ( I. stupeň)

pravidelně chodící zájemci

1 kroužek

Redakční kroužek

pouze vybraní žáci

1 kroužek

Kroužek dekorativní tvorby – II. stupeň

pravidelně chodící zájemci

1 kroužek

Dramatická výchova s prvky AJ

zájem nepravidelný

1 kroužek

Dramatická kroužek s prvky FJ

zájem nepravidelný

 

Musím konstatovat, že se vedení školy snaží neustále rozšiřovat nabídku kroužků, ale objevují se problémy jednak se zájmem dospělých osob o vedení těchto kroužků a na druhé straně není ani tak veliký zájem ze strany žáků. Ti upřednostňují spíše sport (míčové hry), nebo ti mladší projevují zájem o výtvarné činnosti, vaření. Určitou brzdou v malém zájmu ze strany žáků je i přibližně 160 dojíždějících žáků (návaznost na dopravu a spoje). Také se projevuje zájem spíše nárazový nebo podle ročního období nebo zájmu kamarádů.

 

Pro nový škol rok připravuje vedení školy změnu v nabídce volnočasových aktivit, hlavně změnu v organizaci těchto kroužků a v podpoře zájmu o volnočasové aktivity. Zmínka byla již v úvodním oddíle (školní družina a školní klub). Žáci často nepožadují pravidelné akce, ale místo (místnost), která jim nepřipomíná školní třídu, ale odpočinkovou místnost, kde si mohou popovídat, napsat úkol, zpracovat na počítači úkol či referát, prolistovat nabízené časopisy, nahlédnout do knížky nebo si zahrát na kytaru. Kroužek je pro ně doplněním těchto aktivit. O toto všechno se bude naše škola pokoušet od počátku nového školního roku. Držme si pěsti.

 

G/2 Akce pedagogů se žáky v rámci výchovně vzdělávacího procesu

 

a) Školní výlety a exkurze

 

Dle vyhlášky MŠMT ČR č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, § 2 odst. 1, může škola organizovat školní výlety. Vnitřním pokynem ředitelky školy byla stanovená pravidla pro konání školních výletů a splnění všech nutných kroků v rámci platné legislativy (hlavně v oblasti bezpečnosti a vyúčtování).

Podle Plánu činnosti pro školní rok 2005/2006 stanovila ředitelka školy termíny pro konání školních třídních výletů. V měsíci březnu projednala ředitelka školy zájem ze strany třídních učitelů o vícedenní výjezd do zahraničí (viz vyhláška č. 48/2005 § 2 odst 2).

Před vlastním konáním všech školních akcí, museli vedoucí akcí postupovat podle vnitřních norem školy vztahujících se k oblasti bezpečnosti tj. Pokyn ředitelky školy Bezpečnost a ochrana zdraví dětí a žáků při výchově a vyučování pod čj. 262/2006/ŘŠ, dále Pokyn ředitele školy k postupu při úrazech a k evidenci úrazů.

 

Třída

Termín školního výletu

Cílové místo (Kam jedeme?)

1. A

14. 6. 2006 (středa)

ZOO Ústí nad Labem

1. B

14. 6. 2006 (středa)

ZOO Ústí nad Labem

2. A

13. 6. 2006 (úterý)

Slavětín

2. B

13. 6. 2006 (úterý)

Slavětín

3. A

20. 6. 2006 (úterý)

Koněpruské jeskyně, Křivoklát

3. B

13. 6. 2006 (úterý)

Slavětín

4. A

14. 6. 2006 (středa)

Praha - prohlídka

4. B

14. 6. 2006 (středa)

Praha - prohlídka

5. A

Škola v přírodě (květen 2006)

Výlety v místě

5. B

20. 6. 2006 (úterý)

Koněpruské jeskyně, Křivoklát

6. A

16. 6. 2006 (pátek)

Výlet do Prahy - jízda parníkem, ZOO,

6. B

16. 6. 2006 (pátek)

Výlet do Prahy - jízda parníkem, ZOO

7. A

19. - 23. 6. 2006

Krkonoše (turistický kurz)

7. B

19. 6. 2006 (pondělí)

Praha - prohlídka

8. A

18. - 20. 6. 2006

Sloup v Čechách a okolí

8. B

15. -17. 6. 2006

Lubenec a okolí

8. C

15. - 17. 6. 2006

Doksy a Staré Splavy

9. A

19. - 21. 6. 2006

Osek u Duchcova a okolí

9. B

12. - 14. 6. 2006

Osek u Duchcova a okolí

9. C

12. - 14. 6., 2006

Osek u Duchcova a okolí

Přípravná třída

14. 6. 2006 (středa)

Pěší výlet - výstaviště Louny

 

Veškerá dokumentace týkající se školních výletů ve školním roce 2005/2006 (včetně zhodnocení akce) jsou řádně zpracovány, ze strany ředitelky školy byla provedená kontrola a jsou uloženy u zástupkyně školy. Obrazový materiál na www stránkách školy.

 

 

 

b) Lyžařský výcvik a ozdravný pobyt pro žáky školy

 

            LVVZ - ve dnech 18. 2. až 25. 2. 2006 organizovala škola lyžařský výcvik pro 38 žáků 6. a 7. tříd naší školy. Vedením této akce byl písemně pověřen pedagogický pracovník školy Mgr. Jiří Ekrt (další dozor tvořily dvě pedagogické pracovnice školy) a na základě uzavřené dohody byl přítomen i zdravotník pro všechny účastníky. Výcvik byl organizován v souladu s platnou legislativou.

 

            Ozdravný pobyt v zimě se podařilo zorganizovat ve dnech 4. 3. až  11. 3. 2006 pro žáky 8. a 9. tříd naší školy, kdy místem byla Velká Úpa. Ozdravného pobytu se zúčastnilo 35 žáků za doprovodu 3 pedagogických pracovníků školy, pod vedením Mgr. Věry Chrobákové. Na základě dohody zajišťoval bezpečí žáků jeden zdravotník. Ozdravný pobyt byl realizován v souladu s platnou legislativou: Stejný postup a stejné vnitřní normy jako při přípravě a organizaci školních výletů, exkurzí, plaveckého výcviku, škol v přírodě či lyžařského výcviku.

 

Albrechtice – penzion Alpin se stal ve dnech 13. 5 až 21. 5. 2006 domovem pro 23 žáků třídy 5. A a jejich třídní učitelku Milanu Korfovou a další pedagogický doprovod.  Žáci prožili několik dní v krásném prostředí, na zdravém vzduchu, posilovali a upevňovali si tělesnou a fyzickou zdatnost a také bylo něco málo času na výuku. Fotografie z pobytu jsou také vystaveny na našich nových www stránkách školy.

I pro nový školní rok chceme připravit a nabídnout našim žákům ozdravné pobyty – školy v přírodě.

 

c) Plavecký výcvik ve školním roce 2005/ 2006 pro žáky I. stupně naší školy

 

            Základní škola Louny, Školní 2426, v zastoupení ředitelkou školy, každoročně uzavírá na školní rok Smlouvu o zajištění výuky plavání (plavecký výcvik). I pro školní rok 2005/2006 byla tato smlouva uzavřená a výuky plávaní se zúčastňovaly po celý školní rok třídy/4 skupiny tj. 3. A, 3. B, 4. A , 4. B v doprovodu třídních učitelek. Jednalo se vždy o 20 vyučovacích hodin v 2 hodinových blocích a výuka probíhala v plaveckém bazénu v Lounech. Žáci se zúčastňovali i různých soutěží a ze strany žáků i jejich rodičů je o tuto výuku velký zájem. Během roku, ale i před vlastním výcvikem věnuje vedení školy této oblasti velkou pozornost a jak žáci, tak i třídní učitelé jsou poučení o bezpečnosti a o vlastním chování v bazénu, v šatnách a v dalších prostorách bazénu. Vyučující (třídní učitelky) obdrží pověření se všemi potřebnými náležitostmi. V oblasti organizace a bezpečnosti postupují podle stejných vnitřních norem školy jako u školních výletů či exkurzí.

 

G/3 Sport a sportovní akce (soutěže, turnaje, olympiády, přebory)

Přehled akcí, kterých jsme se zúčastnili během celého roku je jen výčtem na papíře. Nemusím zdůrazňovat, že za tím, aby mohlo vedení školy vyjít vstříc jednak žákům, ale i pedagogickým pracovníkům, hlavně tělocvikářům, byly kladeny nemalé nároky na organizační zajišťování výuky a celého chodu školy. Na druhé straně je schováno nemalé úsilí ze strany učitelů, kteří žáky na akce připravovali, doprovázeli i podporovali. Opět se snažíme vše zachytit a umístit na www stránkách školy.

 

V následujícím přehledu se Vám pokusíme alespoň ve stručnosti přiblížit na ši účast na sportovních akcích v jednotlivých měsících. Vzhledem k časové náročnosti na přípravu, vlastní organizaci a účast jsme se na některé sportovní akce museli omluvit.

Říjen 2005

 

13. 10. – Oblastní přebor školních družstev v přespolním běhu (sportovní akce AŠSK a ZŠ Peruc)

 

Mladší žáci naší školy nepostoupili do okresního kola.

Mladší žákyně (Sihlovcová, Benešová, Franclová, Roflíková, Švarcbachová, Fousková) – obsadily celkově za školu 5. místo.

Starší žáci naší školy nepostoupili do okresního kola.

Starší žákyně obsadily celkově 2. místo a postoupily do okresního kola.

 

20. 10. – Okresní přebor školních družstev v přespolním běhu (sportovní akce AŠSK a ZŠ Peruc)

 

Starší žákyně (Trupová, Vrbová, Pelcová, Pázlerová, Bothová, Rehová) – obsadily celkově

4. místo.

 

Listopad 2005

 

9. 11. – Přebor regionu Loun v přehazované (AŠSK a ZŠ Louny, P. Holého 2632)

 

Účast naší školy byla zajištěná a naše družstvo dívek obsadilo z celkového počtu 9. družstev 6. místo.

 

V tomto měsíci docházeli naši žáci v rámci běžné výuky tělesné výchovy na sportovní plochu do haly, kde měli zajištěný pronájem ledu a probíhala výuka bruslení.

 

16. 11. – Okresní přebor a Přebor města Loun v plávání (6. - 7. a 8. – 9. ročníky)

 

Tento přebor pořádala Základní škola Louny, 28. října v plavecké hale v Lounech. Zúčastnilo se 8 škol z Loun a Žatce.  Soutěž měla vysokou úroveň, byli zajištěni profesionální rozhodčí z plavecké školy Prosen. Umístění našich žáků bylo možno hodnotit jako průměrné, neměli jsme zastoupení v kategorii mladších žáků.

Soutěžilo se v následujících disciplínách – volný způsob, prsa, znak, motýlek, štafeta a polohová štafeta.

Naši školu zastupovali (Hons, Brecko, Zandal, Kolčava, Kolařík, Konvalina, Seifertová, Helšusová, Trupová, Vrbová, Pázlerová).

 

Prosinec 2005

 

9. 12. - Putovní pohár ZŠ – 6. ročník pro žáky 3., 4. a 5. tříd ZŠ – plavání

 

V pátek dne 9. 12. se konal již 6. ročník putovního poháru v plavecké hale Louny a naše škola vyslala své zástupce tj. žáky 3. a 5. tříd. Soutěžilo se v následujících disciplínách – 25 m prsa, 50 m prsa, 25 m znak, 50 m znak, 25 m volný způsob, 50 m volný způsob. Reprezentovalo nás 27 žáků a celkově vybojovali hezké 7. místo (30 bodů).

 

 

 

 

20. 12 – Sportovní den pro žáky II. stupně Základní školy Louny, Školní 2426

 

Soutěže proběhly v tělocvičně školy v těchto disciplínách: turnaj dívek v přehazované (6. a 7. třídy) turnaj chlapců v malé kopané (6. a 7. třídy), turnaj dívek v přehazované (8. a 9. třídy), turnaj chlapců v malé kopané (8. a 9. třídy).

Organizačně akci zajišťovali: Mgr. Jiří Ekrt a Věra Chrobáková (ceny VSRPŠ při škole).

 

Během měsíce prosince 2006 si žáci vyměnili sportovní úbory za plavky a společně se svými učiteli TV chodili plavat do plavecké haly v Lounech.

 

Březen 2006

 

24. 3. - Okrskové kolo ve vybíjené (AŠSK a Základní škola Louny, Školní 2426)

 

Pořadatelem této akce byla naše škola a celá akce probíhala ve Sportovní hale Louny. Zúčastnilo se 7 škol, bylo sehráno 27 zápasů. Do okresního kola postoupila dvě družstva a to

Základní škola Louny, Prokopa Holého 2632 a Základní škola Louny, Školní 2426.

Akci za celou školu připravily a organizovaly naše dvě kolegyně Mgr. Věra Chrobáková a Mgr. Marie Rambousková.

Naši školu reprezentovali (Trubač M, Trubač M, Botha, Bečvář R, Bečvář D, Vohánka, Krupka, Grundzová, Bláhová, Lešáková, Sainerová, Rážová).

 

29. 3. – Okresní kolo ve vybíjené (AŠSK, ZŠ Jižní 2777 a Městský úřad Žatec)

 

Žáci naší školy se tohoto okresního kola zúčastnili a obsadili opravdu hezké 2. místo.

 

Duben 2006

 

4. 4. - Školský pohár Coca – Cola 2006 pro žáky II. stupně ZŠ (věk 12 – 15 let)

 

Výsledky jednotlivých utkání:

8. ZŠ LN – ZŠ Lipenec           11:0

8. ZŠ LN – 3. ZŠ LN              1:1

8. ZŠ LN – 7. ZŠ LN              3: 1

Tímto výsledkem pro naši školu účast v soutěži skončila. Naši školu reprezentovali (Kolařík, Halíř, Římovský, Zandal, Konvalina, Třeštík, Duca, Hanke, Hronek, Charvát, Kohout, Maťák, Brecko, Sem). Pedagogický dozor: Mgr. Jiří Ekrt.

 

11. 4. - Velikonoční laťka - přebor regionu Loun ve skoku vysokém (AŠSK

a ZŠ Postoloprty, Draguš 581)

 

Soutěž ve skoku vysokém se pořádala dne 11. dubna v prostorách ZŠ Postoloprty. Závod měl vysokou úroveň, byl organizačně výborně připraven a jako zajímavost byla řada doprovodných akcí např. pletení pomlázek, barvení vajíček, ovocné odměny a další.

Za naší školu se zúčastnili žáci (Fousková, Franclová, Pospíšil, Válek, Pelcová, Pázlerová, Pastyřík, Kolařík).

Umístění v soutěžích se pohybovalo od 3. až do 16. místa.

Pedagogický doprovod zajišťovala Mgr. Věra Chrobáková.

 

 

27. 4. – Oblastní přebor v minikopané starších žáků (ZŠ J. A. K. Louny)

 

Této akce se zúčastnilo celkem 9 základních škol (Louny, Černčice, Lenešice), ale i Gymnázium Louny a celá akce probíhala na fotbalovém hřišti Sokola Lenešice.

Naše škola obsadila hezké 4. místo.

Školu reprezentovali žáci (Kolařík, Halíř, Hronek, Hanke, Zandal, Maťák, Třeštík, Knobloch, Kohout, Duca) a pan učitel Pavel Kotek jako doprovod.

 

Květen 2006

 

5. 5. Okrskové kolo v minifotbalu základních škol - školní turnaj McDonald´s Cup 2005/ 2006 : (AŠSK a ZŠ Panenský Týnec)

 

Tato akce je vítána hlavně ze strany žáků I. stupně, kteří mají bojového ducha a chtějí běhat za míčem. Akce probíhala v Panenském Týnci, své žáky poslalo do boje 10 základních škol a žáci byli rozděleni do dvou kategorií

Kategorie „A“ (1. až 3. třída) – celkové umístění naší školy – 3. místo (Kochrt, Kružík, Pokorný, Boček, Andrle, Knobloch, Grundza, Čečetka, Příhoda, Cholt, Sofroň, Sofroň J.).

Kategorie „B“ (4. až 5. třída) – celkové umístění naší školy na 7. místě (Podhrázský, Helšus, Marek, Trubač, Bečvář, Bečvář, Štorkán, Botha, Balatka, Trubač, Hampl, Cvešpr, Maté L, Krása).

 

10. 5. Oblastní přebor v lehké atletice - Poháru rozhlasu 2006 (AŠSK

a ZŠ Louny, Prokopa.Holého)

 

Tato velká akce probíhala na hřišti Základní školy Louny, P. Holého, organizační zajištění byly odpovídající a rozhodčími byli doprovázející učitelé svých žáků. Proto se těchto akcí zúčastňují vždy zkušení učitelé TV, protože mají přehled a zkušenosti. Za naši školu byli vyslání Mgr, Jiří Ekrt a Mgr. Věra Chrobáková.

Vzhledem k podmínkám, které naše škola má (neodpovídající sportoviště), podávali naši vyslaní žáci velmi dobré výkony a 3 družstva postoupila do okresního kola.

Mladší žákyně – 4. místo, starší žákyně – 2. místo, mladší žáci 2. místo, starší žáci – 2. místo.

Sportovní disciplíny: 60 m, výška, dálka, kriket.míček, 4x 60 m, koule, 1500 m.

 

24. 5. – Oblastní přebor - Atletický trojboj – I. stupeň

 

Atletický trojboj je soutěž pro žáky I. stupně, kterou již tradičně pořádá Základní škola Louny, P. Holého na svém hřišti. Soutěž probíhala dne 24. 5 a zúčastnilo se 8 škol. Naše škola měla zastoupení

1 družstvo dívek (postup do okresního kola- umístění na 2. místě)

1 družstvo chlapců (umístění na 5. místě).

Nejlepší výkony podala za naši školu žákyně 5. B Dominika Bláhová (50 m a skok).

 

31. 5. – Závod míru naděje (oblastní a okresní přebor)

 

Tuto akci již poněkolikáté organizuje Základní škola Louny, Školní 2426 ve spolupráci s TJ Stadion Louny na cyklistickém stadionu v Lounech. Počet účastníků se každoročně mění, rozhoduje počasí, fyzická náročnost a motivace žáků dalších základních škol.

Letos se závodu zúčastnilo celkem 44 žáků (+ jejich kola).

Naši školu přímo v terénu reprezentovali: Šmakal, Svoboda, Cvešpr, Balatka, Kohout, Šíma, Brožovský (za kategorii B – chlapci).

Za kategorii B – dívky – Fůsová, Stará, Sainerová, Eliášová, Korbelová, Dvořáková, Karazsová, Nozarová,

za kategorii A – chlapci – Sihlovec, Cinegr, Černý, Hronec,

za kategorii A – dívky – Rážová, Pásztorová, Filípková, Heferová,

za kategorii C – chlapci – Šesták, Michel, Krob, Žoha,

za kategorii C – dívky – Bothová, Vorálková, Kovářová.

Doprovod, organizátoři, rozhodčí tvořili i vyučující naší školy.

 

Červen 2006

 

6. 6. – Okresní přebor Atletický trojboj (pořádala Základní škola Žatec, Komenského alej) na hřišti v Žatci (patří ZŠ Žatec, Jižní).

 

Naše družstvo, které postoupilo z oblastního kola statečně bojovalo, ale protože bylo oslabeno o nejlepší atletku D. Bláhovou, nebylo umístění družstva nejlepší. Přesto vybojovala děvčata 5. místo (Lešáková Daniela, Furstlová Lenka , Garaiová Petra, Gieszmannová Iva).

 

18. 6. – Oblastní kolo Pohár rozhlasu 2006 (AŠSK a 7. ZŠ Louny, 4. ZŠ Louny)

 

Okresní přebor se konal dne 18. 6. na hřišti Základní školy Louny, Přemyslovců. Na organizaci se podílely i ostatní základní školy. Rozhodováním byli pověřeni členové oddílu lehké atletiky v Lounech, při bězích byla využívaná elektronická časomíra.

Naše škola získala následující umístění: starší žáci - 4. místo, mladší žáci – 7. místo,

starší žákyně – 4. místo.

Pedagogický doprovod: Mgr. Jiří Ekrt, Mgr. Věra Chrobáková.

 

26. 6 – Sportovní den naší školy (připraveno pro třídy 8. a 9. ročníků)

 

Sportovní den na naší škole se konal v závěru školního roku buď v prostorách tělocvičny nebo ve sportovní hale.

Dívky soutěžily v přehazované a zde je celkové umístění tříd:

1. místo – 8. B                        2. místo – 8. C                                    3. místo – 8. A

4. místo – 9. B                        5. místo – 9. A                                    6. místo – 9. C

Celá akce probíhala v naší tělocvičně, pod vedením Mgr. Chrobákové. Nechyběly odměny.

Ve sportovní hale se ten den soutěžilo v malé kopané a probíhalo i jedno utkání v házené.

 

27. 6. – Sportovní den naší školy (připraveno pro třídy 6. a 7. ročníků)

 

I tento den byl ve znamení sportu jak v tělocvičně, tak i ve sportovní hale.

Dívky soutěžily v přehazované a zde je opět celkové umístění tříd.

1. místo           6. B                 2. místo           6. A                             3. místo – 7. A

4. místo           7. B

Chlapci sehráli turnaj ve fotbale. Všechna družstva hrála se zájmem a nasazením.

Organizátorem akce pro chlapce byl Mgr. Jiří Ekrt.

 

Všem vítězům gratulujeme a děkujeme, že reprezentují Základní školu Louny, Školní 2426.

 

 

G/4 Výtvarné akce různého zaměření (často soutěžní)

 

  • společnost Člověk v tísni při České televizi vyhlásila sbírku „Postavíme školu

v Africe“, kdy se jedná o získání nejvíce prostředků na stavbu školy, a tak byly děti požádány o zapojení do výtvarné soutěže s touto akcí spojené s námětem: „Jak vidím Afriku já,“ nebo „Jak žijí děti v Africe?“.Naše škola zaslala do soutěže práce žáků I. stupně a přípravné třídy

·       ministerstvo zemědělství ČR vyhlásilo dětskou výtvarnou soutěž s názvem „ Za

humny města“, kdy byla soutěž určena dětem ve věku 6 - 16 let.

Škola zaslala do této soutěže několik svých obrázků. Do školy přišel děkovný dopis za účast.

  • výtvarná soutěž společnosti RWE Transgas, a.s., která vyhlásila 5. kolo kreslířské

soutěže „O cenu malého Plamínka“ pro děti předškolního a mladšího školního věku. Škola zaslala do soutěže 40 prací (žáci přípravné třídy a I. stupně), kdy se jednalo o výkresy s tématem pohádky Jak plamínek zachránil skleněné království. Vyhlašovatel zaslal do školy děkovný dopis s oceněním a zdůvodněním, že byl oceněn omezený počet výkresů.

  • Česká společnost pro jakost - Národní informační středisko pro podporu jakosti při

příležitosti Listopadu - Měsíce kvality v ČR (5. ročník) vyhlásila soutěž. Tato soutěž také zapadala do výuky na naší škole a několik výtvarných děl jsme za školu zaslali.

Ani výhra, ani poděkování se nekonalo.

  • soutěž s tématikou životního prostředí 5. ročník Tvořivost a životní prostředí,

vyhlášená Radou města Loun a odborem životního prostředí MěÚ Louny, kdy se jednalo O nejhezčí ptačí budku, kdy předmětem soutěže bylo zhotovení ptačí budky. Naše škola se zapojila. Umístění se nekonalo, ale radost z práce ano.

            Strašidelný plakát - nadační fond festivalu Jičín - město pohádky a Městská knihovna v Jičíně a Svět knihy vyhlásila soutěž literární a výtvarnou. Nejdříve byla strašidelná básnička a k básničce se tvořily obrázky. Soutěžili žáci školy, ale nakonec vše zůstalo ve škole a byla vytvořená nástěnka.

            další výtvarné aktivity zachycují týdenní plány školy.

 

G/5 Další akce, do kterých se žáci společně se svými učiteli zapojovali (často soutěžní)

 

  • celoplošný preventivní výukový program péče o chrup pro 1. stupeň ZŠ „Zdravé

zuby“, soutěž o ceny,

  • zapojení školy do soutěžního setkání pro všechny zájemce o biologii, přírodu, sport a

zábavu – Litvínovský choroš – 7. ročník (Schola Humanita Litvínov), účast 3 žáků,

  • zapojení školy do akce Vodní kufřík – celoroční soutěž Tajemství vody (organizuje

Nadační fond VEOLIA a.s. a Severočeské vodárny a kanalizace, účast naší školy,

  • zapojení do akce Bezpečný internet pro děti – Desatero pro desetileté školáky,

pořádané nadací Naše dítě,

  • zapojení školy do celoroční sběrové akce „Sběr papíru“, pořádané firmou

Severočeské sběrné suroviny a.s., zaměřené na výchovu k ekologickému cítění dětí a k ochraně životního prostředí,

  • Projekt Planeta Země 3000 – vzdělávací přírodně zeměpisný program pro žáky

základních škol – program „Cestujeme po světě,

(akce proběhla v březnu 2006 za účasti 110 žáků II. stupně školy v kině Union Louny),

  • 3. ročník projektu nazvaný „Moje třída“,kdy stanoveným cílem bylo postupně

představovat deváté třídy a jejich žáky. Na základě rozhovoru se žáky byl zveřejněn článek a fotografie. Tohoto projektu se zúčastnila třída 9. A, 9. B, 9. C,

 

 

  • zapojení školy do projektu Jeden svět na školách, který již třetím rokem realizuje

společnost Člověk v tísni. Pro základní školy jsou připravené kolekce dokumentárních filmů a didaktických materiálů, především pro žáky 2 stupně. Dále budou realizovány doprovodné semináře. Zasílané DVD filmy využívají vyučující k výuce v OV, DĚ,

  • zapojení do soutěže s preventivním projektem „Ajaxův zápisník“ – pro žáky 2. tříd

ZŠ, který probíhá ve spolupráci s Policií České republiky – účast školy (průběžně),

  • škola se zapojila do akce pro všechny lounské školy „Dětský den v Policií ČR“, kdy

probíhala tato akce na výstavišti v Lounech,

  • Projekt „Barvy života – aktivně smysluplná prevence“, realizátor PPP Louny, kdy

podstatou projektu je monitoring tříd – předejít formování skupinových poruch chování, (akce proběhla v minulém školním roce, ale vyhodnocení bylo realizováno v tomto školním roce),

 

Během celého školního roku se škola prostřednictvím svých žáků zapojovala do celé řady akcí, které se různým způsobem vztahovaly k výuce, výchově, k školním i mimoškolním aktivitám.

 

Spolupráce s Městkou knihovnou v Lounech:

 

1) Můj nejlepší zážitek z prázdnin (podzimní výtvarná soutěž), zapojení žáků naší školy.

2) O nejkrásnější vánoční ozdobu (vánoční výtvarná soutěž), zapojení žáků naší školy.

3) O nejhezčí velikonoční vajíčko (výtvarná soutěž), zapojení žáků naší školy.

4) Další akce vždy spojené s účastí žáků v oddělení knihovny (oddělení Luna).

            Je nutné podotknout, že se spolupráce s Městskou knihovnou v Lounech výrazně změnila, zkvalitnila a jsou nabízené opravdu hodnotné a vyhovující akce pro žáky školy.

Touto cestou pracovníkům knihovny děkujeme a těšíme se na další spolupráci. 

 

G/6 Olympiády a soutěže (školní, okresní i krajská kola)

 

Vzhledem k většímu počtu zapojování našich žáků do školních kol, nebudou tito žáci v této výroční zprávě uváděni. Zaměříme se pouze na výsledky okresních a krajských kol.

Pro nový školní rok připravujeme každou informaci i o školních kolech uvádět na www stránkách. Určitě to potěší nejen učitele, kteří vše připravují, ale i žáky, kteří se zúčastní a snad i jejich rodiče.

 

 

Zaměření soutěže, olympiády

Jméno účastníka + třída

Umístění

Konverzace v NJ – II.A kategorie

okresní kolo (dne 19. 1. 2006)

Bothová Kristýna  (8. B)

Sucháňová Markéta (9. A)

2. místo

5. místo

Konverzace v AJ – II.A kategorie

okresní kolo (dne 16. 2. 2006)

Pleskačová Alexandra (9. A)

Helšusová Tereza (9. A)

5. místo

6. místo

Konverzace v AJ – I. A kategorie

okresní kolo (dne 23. 2. 2006)

Rohlíková Nikola (7. A)

Tomášková Alice (7. B)

12. místo

11. místo

Olympiáda v českém jazyce

Okresní kolo (25. 4. 2006)

Bydžovská Michaela (9. B)

Chládková Gabriela (9. B)

6. - 9. místo

12. - 13. místo

Biologická olympiáda – kategorie D

okresní kolo (dne 24. 5. 2006)

žáci 6. a 7. tříd ZŠ

Sihlovcová Michaela (6. B)

Chocholová Lucie (6. B)

Zavadilová Barbora (6. A)

17. místo

13. místo                

14. místo

Matematická olympiáda

okresní kolo (dne 8. 3 2006)

Bydžovská Michaela (9. B)

Chládková Gabriela (9. B)

6. - 9. místo

12. - 13. místo

Pythagoriáda – 6. třídy

okresní kolo (dne 5. 5. 2006)

Dekojová Kateřina (6. A)

Sihlavcová Michaela (6. B)

Chocholová Lucie (6. B)

27. – 31. místo

27. – 31. místo

40. - 45. místo

Dějepisná olympiáda

okresní kolo (dne 2. 2. 2006)

Bydžovská Michaela (9. B)

 

Chládková Gabriela (9. B)

2. místo (postup do krajského kola)

6. místo

Dějepisná olympiáda

Krajské kolo (dne 14. 3. 2006)

Bydžovská Michaela (9. B)

23. místo

 

Všem výhercům blahopřejeme.

 

H. Údaje o výsledcích inspekce provedené Českou školní inspekcí

 

Ve školním roce 2005/2006 neproběhla na Základní škole Louny, Školní 2426 žádná inspekce provedená Českou školní inspekcí.

Všichni pedagogičtí pracovníci se seznámili s Výroční zprávou České školní inspekce za školní rok 2004/2005 a s novou legislativou tj. vyhláška č. 17/2004 Sb., o podrobnějších podmínkách organizace České školní inspekce a výkonu inspekční činnosti a s Kritérii hodnocení České školní inspekce pro školní rok 2004/2005 (materiál ČŠI pod čj. 140/05-I).

 

I. Základní údaje o hospodaření školy

 

 

J. Školská rada

 

Na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších úprav § 167, 168, vstoupila povinnost zřídit na základních, středních a vyšších odborných školách školskou radu. Na Základní škole Louny, Školní 2426 byla zvolená 9 členná školská rada, kdy tři zástupce jmenoval zřizovatel, tří zástupci byla zvoleni z řad zákonných zástupců nezletilých žáků a tří zástupci byli zvoleni z řad pedagogických pracovníků školy. Ve své činnosti postupují podle platné legislativy.

 

Závěr výroční zprávy o činnosti školy za školní rok 2005/2006

 

Základní vzdělávání je v současnosti jedinou vzdělávací etapou, které se povinně účastní každé dítě v ČR a která vytváří základ pro celoživotní učení u celé populace.

Proto velmi záleží na tom, jaké vzdělávací příležitosti nabízí, jaké prostředí pro vzdělávání vytváří, jak motivuje k učení, jak ovlivňuje rozvoj osobnosti každého žáka, jak ho připravuje na soužití a spolupráci každého žáka, jak ho připravuje na soužití a spolupráci s druhými, jak ho vybavuje pro osobní život a zaměstnání i pro adaptaci v současném dynamickém světě.

Celý tento školní rok se skládal z každodenních malých či větších aktivit, kdy některé jsme mohli pečlivě připravit a naplánovat (viz roční, měsíční i týdenní plány školy), ale objevovaly se akce (činnosti, úkoly) neplánované, aktuální a vyžadující okamžité řešení. Obě tyto skupiny měly jedno společné, a to vždy zabezpečit žákům i pedagogickým pracovníkům odpovídající prostředí, klid a pohodu na práci, na výchovně vzdělávací proces.

 

 

Louny, dne 11. října 2006

 

 

 

 

                                                                                   Mgr. Věra Benešová

                                                                                                             ředitelka školy

 

 

Na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších doplňků, § 168 odst. 1 písm. b schvaluje Školská rada na Základní škole Louny, Školní 2426 Výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2005/2006.

 

 

 

 

 

Dne                   23.11.2006                                                                   předseda školské rady

 

zpět na obsah dokumenty