Projekt - Velikonoční dílny 2012

 

Velikonoce a velikonoční dílny na naší škole 4.4.2012 

Již podruhé v tomto školním roce mohli trávit žáci I. stupně společné dopoledne s obětavými dobrovolnicemi (ženy důchodkyně), které v prostotách naší školy připravily pro děti „Velikonoční dílny“.Ve cvičné kuchyňce tak vzniklo 5 různých pracovních stanovišť. Všechny měly jedno společné – pracovně a tvořivě oslavit Velikonoce a zhotovit si nějaký výrobek (dáreček), pod vedením obětavých a šikovných žen.

Žáci se na tuto akci také předem připravili a když přicházeli, nesli si s sebou pečlivě zabalená a vyfouklá vajíčka, pastelky, nůžky a hlavně dobrou náladu.

A již mohla postupně vznikat ozdobená vajíčka pomocí barevně nastříhaných a nalepených kousíčků látek, nebo ozdobené vajíčko speciální technikou. Pozadu nezůstali ani ti, kteří si vybarvili papírového beránka, vyrobili barevnou holubičku nebo si ozdobili předem připravený perníček sladkou polevou.

Na vše pečlivě dohlíželi jednotlivé třídní učitelky a sledovali, zda si každý žák opravdu vyrobí nějaký dáreček. Pokud došlo k nehodě - vyfouklé vajíčko se rozbilo, měla škola v záloze dalších 70 vajíček, které pečlivě zajistily pani kuchařky. Pro každou třídu uběhlo přibližně 25 minut jako voda a již do místnosti vcházeli další žáci, plní očekávání.  

Na přiložených fotografiích Vám přinášíme zachycenou atmosféru při pracovních dílnách.

Tímto chceme všichni poděkovat za ochotu a vstřícnost našim kamarádkám – důchodkyním.  

Ani samotné pani učitelky se nenechaly zahanbit a v rámci projektu – „Velikonoce v naší škole“ v jednotlivých třídách pečlivě pracovali a tvořili:

1. A – v hodině prvouky pracovali pracovním listem s tématikou velikonoce, v českém jazyce – literatuře četli básničky a koledy s velikonoční tématikou a vše zakončili v pracovních činnostech, kde vyráběli velikonoční slepičky z terakotového květináčku, zdobené barevným peříčkem.  

1. B – v hodině ČJ a literatury zněly koledy, v hudební výchově se přidaly flétničky, v matematice si žáci procvičovali osovou souměrnost, kde jim k tomu pomáhaly papírové kraslice z geometrických tvarů. 

2. A – výčet činností a výrobků – osení jako dekorace, výroba sádrových odlitků, spojené s broušením a barvením vodovými barvami, výroba vajíček z papíru, mizíková technika pro výrobu zápichu s mašlí, nechyběla výroba oveček, holubiček, zdobení perníčků polevou, výroba kraslic mnoha způsoby, celá třída je vyzdobená. 

2. B – při hodinách pracovních činností a výtvarné výchově žáci vyráběli zajíčky a beránky na výzdobu třídy, nechybělo zdobení vajíček, velikonoční tématika pokračovala v hodinách literatury (básničky). Společná četba z knihy Hanýžka a Martínek od J. Š. Baara, zavedla žáky do atmosféry, jak se barvila vajíčka v minulosti.  

3. A – výroba velikonočního věnce (práce s odpadovým materiálem), nechyběla výroba veselé hlavičky z vyfouklého vajíčka, doplněná kresbou obličeje, vlasů a kloboučku. Na řadu také přišlo zdobení vajíček kořením či ovesnými vločkami. Vše doprovázela velikonoční atmosféra a snaha, co nejlépe si vyzdobit třídu, ale nejvíce se snažila pani učitelka.. 

3. B – žáci začali s velikonočními přípravami na Škaredou středu, kdy probíhala živá debata o křesťanských Velikonocích a o oslavách jara. Děti si vyráběly velikonoční závěs a zápich s vajíčky s modrotiskem. Vyfouklé vajíčko nazdobily otiskem prstů a dokončením nějakou barvičkou. Celou Škaredou středu se žáci vydrželi usmívat. Nechyběla výroba barevné kytičky. 

4. A – výroba velikonočních stojánků na vajíčka. Jako dárek upekla pani učitelka pro každého žáka perníček s ozdobou.  

5. A – vyřezávané dekorace do oken ve třídě, která tvořila jarní výzdobu třídy, v rámci pracovních činností vznikal stojánek na vajíčko – kohoutek a nechybělo zdobení vajíček.  

5. B – i zde probíhalo pečení perníčků a perníkových kraslic, které si žáci ve třídě pečlivě zdobili barevnou polevou, pěstované osení, které si pečlivě hlídal každý žák a potom probíhalo zdobení (kuřátka, květiny, zlatý déšt), dále si žáci vyráběli zvířátka ze zbytků vlny.  

Obě třídy 5. A a 5. B si pro doplnění pustily film z roku 1971 „Babička“, kde hlavní roli hrála herečka Jarmila Kurandová a malou Barunku známá Libuše Šafránková. Vše doprovázela diskuse o životě na vesnici, o životě dětí, které spojovaly různé tradice a obyčeje.  

Výzdoba: kdo vstoupil do školy hned poznal, že je období velikonočních svátků, protože vajíčka a beránci ho vítaly ve všech podobách, tvarech a velikostech.  

Opět několik fotografií, které zachycují výzdobu ve škole.

 

            Louny, duben 2012                                                                          pedagogický sbor

 

 

 

zpět na hlavní stránku