Týdenní plán činnosti školního klubu od 21. 12. do 22. 12. 2015

 

PROSINEC – MĚSÍC ČERNÉHO BEZU A BŘÍZY

Keltský horoskop: OSIKA 11.12. – 21.12 

Kreativní dílna: vyrábíme lodičky z oříšků a štítky na dárky 

Kroužky školního klubu se nekonají 

V průběhu týdne mimo jiné i odpočíváme, hrajeme rekreační hry – stolní tenis, stolní fotbálek, čísla, abecedu, šachy, kartové hry, vědomostní hru – Šnek, hru AKTIVITY, KUFR, ČESKO, SVĚT A HISTORIE V KOSTCE, Slabiky v dominu,posloucháme hudbu, povídáme si, řešíme a probíráme události každodenní, odpočíváme, smějeme se, připravujeme se do školy, vypracováváme referáty, hrajeme si s klubovými zvířátky a pečujeme  o ně.  Hrajeme míčové a pohybové hry v tělocvičně. 

Tradice stolování - Tradice jezení oplatku s medem patří symbolikou k jezení těla Páně a díky kulatosti oplatku je zde i symbolika Slunce. Na stole by mělo být 12 chodů jídla. Každý chod za jeden měsíc v roce. Jediná hospodyně může vstát od stolu. Tradic a zvyků je mnohem více a celkem se liší region od regionu.  Zlaté prasátko vzniklo jako motivační prvek dětí, aby se vydržely postit až do štědrovečerní večeře. Celý den být o hladu je obzvlášť pro děti náročné, a tak se začalo říkat, že ten, kdo to vydrží, tak s první hvězdou na nebi uvidí i zlaté prasátko. Prasátko je také vánočním symbolem, který představuje synonymum pro štěstí.To, jestli tomu tak doopravdy je, se musíte přesvědčit sami, třeba o těch letošních Vánocích.

Krájení jablka - Po modlitbě a snězeném oplatku nastalo hodování, někde v jejich průběhu, u některých na počátku a u jiných spíše až ke konci, dojde na krájení jablíčka. Tato klasická a známá česká tradice věštila, zda daného čeká za rok život anebo smrt. Život znamená nález pěticípé hvězdičky ve středu a smrt křížek.Této věštby se nemusíte bát. Stačí, když si vezmete zdravé a velké jablko a rozříznete jej pěkně ve středu kolmo ke stopce.

Jmelí když by se vám mohlo zdát, že zavěšené jmelí je americkou tradicí, ve skutečnosti tato tradice sahá až do doby Keltů. Přináší štěstí rodině a ponechává se po celý rok. Musí být darované, aby štěstí přineslo.

Pouštění lodiček - Pouštění lodiček patří k dávným českým tradicím. Rozlouskněte vlašské oříšky, vyberte jejich náplň a do jejich s pomocí roztaveného vosku připevněte zbytky téměř dohořelých svíček.Do lavoru napusťte vodu, zapalte svíčky a dejte lodičky plout na vodu. Majitele té lodičky, která svítí nejdéle, čeká dlouhý život.

Lití olova - Olovo bylo celkem dostupné a jeho bod tání je nízký. Olovo se roztaví na kovové lopatce nad plamenem, a pak se vlije do vody v kovovém lavoru. Lijte opatrně, ale najednou.Ve vodě olovo ztuhne a zanechá tak určitý abstraktní tvar. Podle odlitku pak lidé hádali, co je v budoucnu čeká.

Zpívání koled - Koledy patří neodmyslitelně k tradicím nejen českých Vánoc. Původně je zpívaly děti pouze v daném období, kdy chodívaly po vsi a koledovaly si o nějakou sladkou výslužku.

Házení střevícem - Svobodné vdavek chtivé dívky v období Vánoc házeli střevícem za hlavu směrem ke dveřím. Pokud se špička boty otočí směrem ke dveřím, znamená to, že se dívka vdá. Jestliže ke dveřím směřuje pata boty, dívka ještě zůstane jeden rok neprovdaná doma.

 

 

Připravila Irena Linajová, vychovatelka školního klubu

 

 

zpět na obsah ŠD