Projekt  MŽP ČR - Zelená mozaika - vyhodnocení 2013

 

Název projektu: Zelená mozaika – přírodní škola 

Projekt realizovaný za podpory Ministerstva životního prostředí – Revolvingový fond IX. výzva.

Naše škola nedisponovala vhodným prostorem využitelným k výuce přírodovědných předmětů. Z tohoto důvodu nás velice zaujala možnost získání finančních prostředků na  jeho vybudování.

Na základě předložené žádosti, která splnila požadavky grantu, se nám podařilo získat finanční prostředky RF MŽP na jeho vybudování, město Louny souhlasilo s využitím pozemku a realizace mohla začít.

Práce na projektu trvaly cca 10 měsíců a byly to kolektivní práce. Odborné činnosti realizovali dodavatelé, do méně náročných akcí se zapojovali žáci i rodiče. Všem jim za jejich snahu děkujeme.

Dne 12. 9. 2013 proběhlo za účasti pozvaných hostů, dětí a rodičů slavnostní otevření  přírodní učebny.

Podařilo se nám vybudovat přírodní učebnu, kterou tvoří arboretum 18 stromů, bylinková zahrada, informační panely, hřbitov odpadků, krmítka, budky, hmyzí domečky. Učebna se dá využívat i k přímé výuce, díky přenosným stolům, lavicím a tabuli.

Vznikl tak prostor, který v rámci výuky využívají žáci obou stupňů, v odpoledních hodinách družina a školní klub. Zelená mozaika je přístupná i pro děti mateřských škol, které sídlí u naší školy. Žáci sledují veškeré změny, které probíhají v rámci ročních období a vedou si o nich záznamy formou Deníku arboreta.

Jak celý projekt probíhal si můžete prohlédnout  v následujícím videu Mgr. Oty Porubčana (pedagog naší školy).

 

 

Záznam našeho videoredaktora zde

 

Louny listopad 2013                                                                                Ing. Romana Černá (garant projektu)

 

Louny Leden 2014

Zajímavé učení

Čím se živí ptáci v zimě? Jak přezimují stromy?  Kam zalézá na zimu hmyz? Jak voní v zimě bylinky? Na všechny tyto otázky a ještě na mnoho dalších nacházejí odpovědi žáci ze ZŠ Louny, Školní ve své učebně v přírodě. Na podzim ji slavnostně otevřeli a nazvali ji Zelená mozaika. I v zimě je tu příroda při svém neustálém soupeření plná překvapení. Žáci pozorují krmítka, která sami vyrobili. Sypou do nich ptákům potravu a určují, které ptačí druhy na krmítka přilétají. Ošetřují stromy a čistí hmyzí domky zavěšené na větvích. Občas zalévají bylinkový záhon a rostliny zastřihují. Hlavně se ale dívají a pozorují scénické proměny, kterými příroda prochází. Zimní spánek je pro přírodu aktivním odpočinkem. Díky skutečným zážitkům se děti rády učí

Fotogalerie:

 

PaedDr. Pavel Kotek                 

 

 

 

zpět na aktuality