Pololetní inventura 2019

Pololetní „inventura“

Co všechno jsme za půl roku tohoto školního roku stačili stihnout? Určitě toho nebylo málo – návštěvy v knihovně, vědomostní soutěže, olympiády, představení ve Vrchlickém divadle, výtvarné soutěže a sportovní aktivity.

Sportovní aktivity

·         Mají na naší škole už svou dlouholetou tradici

·         Absolutní novinka. Využili jsme možnosti a přihlásili jsme se do projektu „Sportuj ve škole“, což vlastně znamená hodinu tělesné výchovy navíc. A jelikož je o tuto aktivitu velký zájem, cvičíme 2x v týdnu po hodině. Děti se věnují zdravému rozcvičení, pohybovým hrám a základům pohybových her – házená, basketbal, volejbal, fotbal.

·         Sazka olympijský víceboj – i letos jsme se do této populární aktivity zapojili a plníme předepsané disciplíny. Přestože jsou naše děti do různých aktivit zapojovány, musíme konstatovat a potvrdit to, že s tělocvičnými dovednostmi, obratností dětí to jde opravdu z kopce. To, co pro mnohé z nás bylo naprostou samozřejmostí – předklonit se, udělat kotrmelec, svíčku, skočit přes kozu, skákat přes švihadlo, vyšplhat na tyči nebo na laně, to zdaleka už dnes neplatí.

·         Přespolní běh – i letos se naši žáci této tradiční akce zúčastnili. Oblastní kolo zvládli na výbornou a postoupili do okresního kola, kde se chlapci ze 4. – 5. tříd umístili na medailovém 3. místě, v jednotlivcích kategorie starší chlapci žák 7. třídy vybojoval krásné 2. místo.

·         Vánoční atmosféru podtrhla soutěž ve skoku vysokém „Vánoční laťka“, pro žáky 2. stupně. Atmosféra v tělocvičně byla vánoční, díky fanouškům sportovní a správně bouřlivá, a snad i díky tomu padaly osobní rekordy. Vítězové jednotlivých kategorií nás budou reprezentovat na tradiční „Velikonoční laťce“ v Postoloprtech.

·         Letos jsme se zúčastnili i okresního kola soutěže v přehazované. Zúčastnila se 4 družstva – ZŠ Louny, Školní, ZŠ Zeměchy, ZŠ Postoloprty, ZŠ Jižní, Žatec. Obsadili jsme 1. místo, ale vzhledem k předprázdninové zdravotní krizi pedagogů, jsme postup byli nuceni přenechat ZŠ Zeměchy.

·         Lyžařský výcvik – proběhl v Malé Úpě za úžasných sněhových podmínek.

Městská knihovna Louny, Vrchlického divadlo

·         21 tematicky zaměřených návštěv žáků z 1. i 2. stupně.  Ve většině případů se jedná o naučně literární bloky, kdy se žáci seznamují s různými druhy literatury, s množstvím autorů, ilustrátorů, vstřebávají různé literární pojmy a získávají tak krásný vztah k literatuře vůbec. Některé bloky jsou ale zaměřeny na osobnostní a sociální výchovu, což považujeme za velmi přínosné – Štěstí nebo smůla, Život s jinakostí a další budou následovat.

·         V tomto pololetí žáci prvního stupně zhlédli dvě divadelní představení „Příběhy včelích medvídků“ a „Když je v pekle neděle“ a byli nadšeni nejen oni, ale i jejich paní učitelky. Ani žáci druhého stupně nezůstali pozadu a navštívili krásně ztvárněné představení pražského divadla Radka Brzobohatého „Lakomec“

Výtvarné soutěže

·         V letošním roce jsme se zapojili do neznámé, netradiční soutěže, kterou vyhlásilo Krajské ředitelství Policie Ústeckého kraje „Cestování s prarodiči“.  Do soutěže jsme zaslali 17 prací žáků z 1. stupně a 4 práce ze školní družiny. Naše práce byly velmi povedené a originální, a tak není divu, že se líbily i porotě, protože se žáci naší školy umístili na předních místech.

Vědomostní soutěže a olympiády

·         Jako jediní z Loun a blízkého okolí jsme se zúčastnili I. ročníku celokrajské soutěže pod názvem Krajská odysea, jež byla zaměřena na podporu přírodních a technických oborů.

·         Ani „Jáma lvová“ nenechala naši školu bez odezvy. Jedná se o korespondenční soutěž na pomezí matematiky a informatiky pro žáky 6. – 9. tříd, která je pořádána Českým vysokým učením technickým v Praze. Do soutěže se zapojilo 33 žáků druhého stupně.

·         Jako každoročně jsme se zapojili do dopravní soutěže zaměřenou na bezpečnost silničního provozu, která je určena pro žáky 4. – 6. tříd.

·         Žáci 9. tříd se již podruhé zapojili do soutěže „Mladý ekonom Ústeckého kraje“, která je zaměřena na ekonomickou a finanční gramotnost. Jeden ze dvou našich týmů obsadil krásné 2. místo.

·         V rámci školních kol jsme se zúčastnili olympiády v českém jazyce, dějepise, zeměpise, matematice, fyzice, německém a anglickém jazyce. Do okresního kola jsme vyslali své zástupce na olympiádu v německém jazyce a anglickém jazyce. Velký úspěch jsme zaznamenali v německém jazyce, kdy se naši soutěžící umístili v kategorii mladších žáků na 1. místě, v kategorii starších žáků jsme získali 2. a 3. místo.

Myslím, že inventura proběhla s velmi pozitivním výsledkem a další pololetí určitě naši aktivitu jen potvrdí.

Zpracovala: Mgr. Lenka Cvešprová, zástupkyně ředitelky školy