Školní řád Základní školy Louny, Školní 2426

příloha

 

Docházka do školy a omlouvání nepřítomnosti žáka ve výuce

(příloha  ke Školnímu řádu Základní školy Louny, Školní 2426)

Ředitelka Základní školy Louny, Školní 2426, příspěvková organizace vydává materiál Docházka do školy a omlouvání žáka ve výuce, který je součástí školního řádu školy (příloha č. 3) Dokument si klade za cíl seznámit podrobně nejen žáky školy, ale hlavně zákonné zástupce s nejrůznějšími konkrétními formami možného postupu při omlouvání žáka.

 

I) Povinností žáka je docházet do školy pravidelně a včas podle stanoveného rozvrhu hodin a účastnit se výuky všech povinných, volitelných a nepovinných předmětů, k nimž žáka rodiče písemně přihlásili (§ 22, odst. 1 písm. a, § 36 zákona č. 561/2004 Sb., (školský zákon).

 

I.a) Nemůže-li se žák zúčastnit vyučování z předem známých důvodů, požádá zákonný zástupce o jeho uvolnění:

  • třídního učitele, jedná-li se o nepřítomnost v délce od jedné vyučovací hodiny do tří

vyučovacích dnů,

  • ředitelku školy, jedná - li se o nepřítomnost delší než tři a více vyučovacích dnů.

Žádost o uvolnění podávají rodiče v písemné podobě, s uvedením důvodu nepřítomnosti třídnímu učiteli. Žádost musí vždy obsahovat závazek rodičů, že zajistí, aby si žák řádně doplnil zameškané učivo. Po návratu rodiče nepřítomnost dítěte omluví i v notýsku nebo v žákovské knížce. Originál žádosti o uvolnění se po zaevidování vrací žadatelům, kopie se zakládá do katalogového listu žáka.

 

I.b) Nemůže – li se žák zúčastnit vyučování z důvodu, které nemohl  předem předvídat jsou zákonní zástupci žáka povinni ohlásit důvod nepřítomnosti nejpozději do tří pracovních dnů od počátku nepřítomnosti žáka ve škole, buď telefonicky, písemně, osobně, anebo jinou předem dohodnutou formou s třídním učitelem. Toto stanovuje § 22 odst. 3 písm. d zákona

č. 561/2004 Sb., (školský zákon), v aktuálním znění.

 

I.c) Nepřítomnost žáka ve výuce omlouvá zákonný zástupce žáka. Ve výjimečných a odůvodněných případech (například při příliš častých absencích nebo považuje-li to škola za nezbytné z důvodů podezření na záškoláctví žáka nebo zanedbávání plnění povinné školní docházky) bude vedení školy požadovat také potvrzení od ošetřujícího lékaře dítěte.

Tato forma bude vždy se zákonným zástupcem žáka projednána a po udělení souhlasu bude třídní učitel vždy potvrzení při omluvě požadovat. Je informován i ošetřující lékař dítěte o tomto požadavku školy.

 

I.d) Žák je povinen nejpozději do tří pracovních dnů po návratu do školy předložit třídnímu učiteli řádnou omluvenku (vždy písemně v žákovské knížce nebo v notýsku). Nepřinese - li žák omluvenku nebo je - li omluvenka nedostačující (nevěrohodná), pokládají se zameškané hodiny za neomluvené hodiny. Třídní učitel vstupuje hned se zákonným zástupcem v jednání.

 

I.e) Školní docházku eviduje třídní učitel ve své kmenové třídě, který současně vede přehlednou evidenci v souladu s platnou legislativou a požadavky vedení školy.¨

 

II.) Škola postupuje i podle MP MŠMT ČR k jednotnému postupu při uvolňování a omlouvání žáků z vyučování, prevenci a postihu záškoláctví (čj. 10194/2002-14), kdy neomluvenou nepřítomnost do součtu 10 vyučovacích hodin řeší se zákonným zástupce třídní učitel (popř. ředitel školy), v případě vyššího počtu neomluvených hodin svolává ředitel školy výchovnou komisi, je informován písemnou formou orgán sociálně - právní ochrany dětí. V dalších krocích je informována i Policie ČR. Vždy je vše vedeno v písemné podobě

II.a) Zákonní zástupci jsou povinni zajistit pravidelnou docházku do školy (§ 22, odst. 1 písm. a, § 36 zákona č. 561/2004 Sb., (školský zákon). V případě prokázaného krytí neomluvených hodin či bezdůvodného zanedbávání péče o povinnou školní docházku žáka ve škole se zákonný zástupce žáka vystavuje nebezpečí přestupkového řízení (zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, v platném znění), nebo trestního stíhání (trestní zákon č. 140/19961 Sb.,

v platném znění) v případě, že svádí osobu mladší 18 let k zahálčivému životu.

 

III.) V případě zdravotních obtíží (zhoršení zdravotního stavu, náhlá nevolnost, bolesti hlavy, horečka atd.) žáka v průběhu vyučování, kontaktuje vždy zástupce školy zákonného zástupce a informuje ho o momentálním zdravotním stavu dítěte. V žádném případě neodchází tento žáka ze školy samostatně. Dospělá osoba ze školy domluví s rodičem další možný postup a žák buď odejde zpět do třídy, kde čeká na příchod rodiče nebo vyžadují –li to okolnosti, zůstává v prostorách vedení školy a zde čeká na rodiče. Vždy je osobně předán svému zákonnému zástupci. Pouze v případě zásahu lékaře, postupuje škola podle dalších stanovených vnitřních pravidel školy. Ale i zde dochází k okamžitému informování zákonného zástupce o situaci.

 

III.a) V případě, kdy požaduje zákonný zástupce uvolnění dítěte během výuky (žák má školu opustit samostatně), bude zákonný zástupce postupovat následujícím způsobem. Svoji žádost napíše na zvláštní přílohu – „Žádost o uvolnění z výuky", kterou předá žák třídnímu učiteli v případě, že bude aktuální. Tuto přílohu si rodič může stáhnout z www stránek školy nebo si ji vyzvedne žák u třídního učitele. Škola musí mít prokazatelně dokladované, že zákonný zástupce opravdu o toto uvolnění požádal a žák odchází ze školy v době výuky samostatně.

Pouze v případě, že bude žákovi prokázán podvod, bude opět třídní učitel požadovat osobní vyzvednutí žáka zákonným zástupcem v prostorách školy. U žáků I. stupně doporučuji i nadále si osobně dítě vyzvedávat v prostorách školy (kmenová třída, odborná učebna).

 

III.b) Škola zajišťuje odborný dohled nad žákem po celou dobu vyučování danou školním rozvrhem jednotlivých tříd, protože ze zákona vyplývá povinnost zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a žáků. Každá změna musí být zákonnému zástupci předem známá (písemné oznámení v žákovské knížce nebo notýsku mladších žáků). Podpisem bere rodič na vědomí, že byl o změně informován (např. úprava rozvrhu hodin, změna v počtu hodin, změna organizace vyučování, ředitelské volno, akce školy atd.).

V době poledních přestávek, případně volných hodin (laboratorní projekty, odpolední vyučování) je mladším žákům (1. až 4. ročník) nabízen pobyt ve školní družině a starším žákům (5. až 9. ročník) pobyt ve školním klubu, kde se řídí vnitřním řádem školního klubu a vždy je zabezpečen odborný pedagogický dohled.

 

            Věřím, že budete brát tento dokument jako prostředníka k posílení vzájemné spolupráce a důvěry mezi Vámi rodiči našich žáků a mezi všemi zaměstnanci. Slouží také k zajištění a dodržování řádné docházky do školy v rámci plnění povinné školní docházky.

 

 

Louny, září 2010                                           Mgr. Věra Benešová, ředitelka základní školy

 

Určeno:           zákonným zástupcům žáků Základní školy Louny Školní 2426.

                        předloženo Školské radě na Základní škole Louny, Školní 2426

 

 

Vzal/vzala na vědomí: …………………………………………………………………

 

 

 

zpět na obsah dokumenty